چطور ایمیل مارکتینگ موثرتری داشته باشیم؟!

موفقیت در ایمیل مارکتینگ، نیازمند رعایت یک سری نکات مهم است. شما زمانی می توانید از کار خود مطمئن باشید که مخاطبان شما نه تنها ایمیل شما را باز کنند، بلکه با آن ارتباط برقرار کنند و در نهایت نسبت به ایمیل شما احساس رضایت کنند. ایمیل مارکتینگ شما، تنها به باز کردن آن توسط مخاطب محدود نمی شود. هدف اصلی شما باید جلب رضایت مخاطبان، از طریق ارسال ایمیل باشد. در این متن ۵ نکته کاربردی آورده شده است که به شما کمک می کند تا ایمیل مارکتینگ خود را به بهترین نحو پیش برید و ارتباط بهتری با مخاطبین خود برقرار کنید:

۵ نکته کاربردی برای موثرتر کردن ایمیل مارکتینگ شما

۱. در پیشنهادات فروش ایمیل مارکتینگ خود با دست و دل باز برخورد کنید

این کار ممکن است در ابتدا بی اثر یا پرهزینه به نظر برسد، اما در طولانی مدت به شما کمک می کند ایمیل مارکتینگ موثرتری داشته باشید. پیشنهاد فروش شما هرچه سخاوتمندانه تر باشد، افراد بیشتری درگیر خواهند شد. سخاوتمندی یک استراتژی موثر و کاربردی با بازده بالا است. به آن ها کتاب های الکترونیکی، معرفی نامه کسب و کار (whitepapers) و سایر مشوق های دیگرا را ارئه بدهید، سعی کنید مشتریان را وادار به “خرید” کنید. مشتریان نیز خود را ملزم می داند که بخاطر سخاوتتان از شما خرید کنند. در نتیجه شاید فکر کنید که با ارائه تخفیف های تبلیغاتی ضرر می کنید، اما اطمینان داشته باشید که در پایان بازده ROI شما بیشتر خواهد شد.

در اینجا سه ​​دلیل انجام این کار وجود دارد :

 • هزینه : این کار مستلزم ارسال چندین نسخه از محتوای مختلف به صورت رایگان است. اما، با توجه به اینکه هیچ هزینه ای برای تکثیر مطالب شما لازم نیست، در نهایت  بیشتر از آنچه که تصور می کنید پس انداز می کنید.
 • تعامل : هرچه  بیشتر دست ودل بازی کنید، می توانید مشترکین بیشتری جذب کنید. این امر با داشتن بستری برای تعامل واقعی به شما در نفوذ بیشتر کاربران کمک می کند.
 • هویت برند : تعامل اصیل و مداوم به شناخت بیشتر منجر می شود و این سبب می شود یک هویت تجاری در ذهن آن ها ثبت  شود. به این ترتیب، شما همیشه در ذهن مشتریان خود هستید.

۲. از رنگ ها برای تاثیرگذاری بیشتر استفاده کنید

  استفاده از رنگ برای تأثیرگذاری و جلب توجه بیشتر، از جمله روش های ساده و موثر برای تقویت تعامل در ایمیل مارکتینگ شماست.  رنگ ها می توانند تأثیر زیادی در تعیین رفتار و روحیه مخاطبین شما داشته باشند. در واقع، 90٪ از تصمیمات خرید فقط بر اساس رنگ است. به همین دلیل است که توجه زیادی از سمت بازاریابان به آن می شود. برای استفاده موثر از این نکته کاربردی، باید بدانید که کدام رنگ ها چه احساساتی را در بین کاربران تحریک می کند. در اینجا چند نمونه از رنگ ها و احساساتی که توسط آن ها برانگیخته می شود، آورده شده است :
 • قرمز : می تواند یکی از قوی ترین احساسات را برانگیزد.همچنین می تواند محرک خوبی برای ایجاد هیجان در مخاطبان باشد.
 • زرد : این رنگ می تواند باعث ایجاد نشاط و سرزندگی شود. 
 • سبز :  از آرامش بخش ترین رنگ های اصلی است، به همین دلیل از آن بیشتر برای نمایش طبیعت  استفاده می شود. حس آرامش و هماهنگی را برمی انگیزد. 
وقتی نوبت به استفاده از رنگ در ایمیل های شما می رسد، استفاده کورکورانه از رنگ ها برای برانگیختن برخی احساسات بدون برنامه، رویکرد اشتباهی از سمت شما است. برای بهره مندی از مزایای بیشتر رنگ در ایمیل مارکتینگ خود، باید این عوامل را نیز در نظر داشته باشید :
 • به نام تجاری خود فکر کنید : هنگام ارسال یک کمپین ایمیل به یاد داشته باشید که طرح رنگی که انتخاب می کنید وظیفه تکمیل هویت برند شما دارد. طرح رنگ شما و رنگ برند شما نمی توانند تضاد داشته باشند، زیرا این امر می تواند بر اعتماد یا عدم اعتماد کاربر به نام تجاری شما تأثیر منفی بگذارد
 • جنسیت مخاطبان خود را در نظر بگیرید : زنان و مردان واکنش های مختلفی نسبت به رنگ های مختلف دارند. کارشناسان مشاهده کرده اند که مردان به رنگ های روشن و زنان به رنگ های ملایم جذب می شوند. در صورت امکان هنگام ارسال کمپین های خود، باید این مورد را در نظر بگیرید
 • در استفاده از رنگ ها زیاده روی نکنید : انتخاب میزان مناسب از هر رنگ خاص در مورد ایمیل های شما بسیار پر اهمیت است. چرا که استفاده از یک مجموعه رنگ بدون رعایت تعدل می توان تاثیرات منفی برروی مخاطبان شما بگذارد. وقتی این اتفاق می افتد، ایمیل شما به احتمال زیاد به عنوان اسپم شناخته می شود

۳. با پیام های انحصاری، مشتریان خود را خاص جلوه دهید

   پیشنهادات انحصاری مستقیماً برروی مخاطبان تاثیر می گذارند. انسان ها می توانند خودمحور باشند و ما چیزهایی را دوست داریم که مستقیماً به درد ما بخورد. به عنوان یک بازاریاب، باید ایمیل خود را با یک پیشنهاد یا محتوای اختصاصی تهیه کنید. همچنین می توانید از عبارات خاص استفاده کنید تا به کاربران احساس کنند این پیشنهاد منحصر بفرد یا ویژه است. با این حال، این عبارات تنها قسمتی از عملکرد شما هستند. برای رسیدن به نتیجه بهتر در ایمیل مارکتینگ خود، باید این عبارات متناسب را با روش های دیگر مانند :
 • ارائه پیشنهادات با زمان محدود : با نشان دادن شمارش معکوس یا تاریخ انقضا پیشنهاد، محدودیت ایجاد کنید. با تأکید بر “عجله کردن” ، مشتریان بیشتر برای خرید احساس نیاز می کنند.
 • ایجاد عضویت های منحصر به فرد : فقط گروه های اعضا به شما امکان می دهند پیشنهادات اختصاصی بیشتری را توزیع کنید که فقط برای بهترین مشتریان شما قابل دسترسی است.
 • ارسال پیشنهادات ویژه در رویدادهای مهم : با ارسال پیشنهادات ویژه در موارد مهم به کاربران احساس خاص بودن بدهید. این کار می تواند با یک ایمیل تولد یا پیام در سالگرد اولین خرید آن ها از فروشگاه شما انجام شود. به کاربران کمک کنید دریابند که برای شما چقدر ارزشمند هستند.

۴. مردم را با کنجکاوی به سمت خود بکشید

  ایجاد کنجکاوی در مخاطبین می تواند به شما کمک کند تا نتایج مطلوبی در رابطه با مشتریان خود بدست آورید. کنجکاوی واقعی زمانی اتفاق می افتد که بین آنچه کاربران می دانند و آنچه می خواهند بدانند فاصله ای وجود داشته باشد. این عطش فکری برای کسب اطلاعات بیشتر است و بازاریاب ها می توانند از این عطش برای موثرتر کردن ایمیل مارکتینگ خود استفاده کنند. افراد کارهای ناتمام یا قطع شده را بهتر از کارهای انجام شده به یاد می آورند. با این حال، ترغیب مشتریان به کلیک بر روی ایمیل شما تنها بخشی از کار است. با عنوان ایمیل خود شروع کنید. این اولین قدم در ایجاد آن شکاف بین آنچه می دانید و آنچه می خواهید بدانید است. عنوان ایمیل کنجکاوی مخاطبین را برانگیخته و آن ها را تشویق می کند تا ایمیل را باز کنند. با جلب توجه مشتری با عنوان ایمیل خود، شما نشان می دهید محتوای ارائه شده توسط شما می تواند مفید و ارزشمند باشد. اما اگر نتوانید با محتوای خود انتظارات آن ها را براورده کنید، نتیجه معکوس می گیرید. همین اصل را می توان برای ایمیل های کسب و کار شما نیز به کار برد. روش دیگر ایجاد حس کنجکاوی از طریق محتوای ایمیل شماست. در اینجا یک مثال ساده 3 مرحله ای آورده شده است :
 • مقدمه یک مطلب بزرگ (مانند کتاب الکترونیکی) را منتشر کنید
 • برای دریافت بقیه اطلاعات از آن ها بخواهید در لیست ایمیل شما مشترک شوند
 • کاربران برای برآوردن کنجکاوی خود وارد لیست شما می شوند

۵. ایمیل های خود را شخصی سازی کنید

  اینترنت پر از محتوا است. این یک چالش برای کاربران و بازاریابان ایجاد می کند. کاربران برای یافتن محتوای مورد نظر خود تلاش می کنند و بازاریاب ها به دنبال افزودن ارزش جدیدی هستند که هنوز وجود ندارد. این یکی از دلایل اصلی این است که شخصی سازی به بخشی جدایی ناپذیری از ایمیل مارکتینگ تبدیل شده است. شخصی سازی به قدری مهم شده است که برخی از شرکت ها تجارت خود را بر اساس این ایده بنا می کنند.  شما می توانید از همین اصل در ایمیل مارکتینگ خود استفاده کنید. به عنوان مثال، شما می توانید براساس دسته بندی گسترده ای از عناصر (اطلاعات جمعیتی، محصولاتی که در گذشته مشاهده کرده اند، تعداد بازدید از سایت شما و غیره) از ابزار تقسیم بندی برای دسته بندی مخاطبان خود استفاده کنید. با استفاده از این روش می توانید متناسب با سلیقه و تنظیمات هر کاربر ایمیل ایجاد کنید.

در پایان

به کار گیری این نکات می تواند منجر به بینش بهتری در مورد چگونگی تصمیم گیری مشتریان شما از طریق تعامل با ایمیل مارکتینگ شما شود. همچنین می توانید ایمیل های خود را به خوبی تنظیم کنید و در نهایت قلب و ذهن مخاطبان خود را بدست آورید و این زمانی است که نتایج خوبی اتفاق می افتد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *