Double Opt-In چیست و چرا به آن نیاز داریم ؟

استفاده از Double Opt-In می تواند قابلیت تحویل ایمیل و کیفیت لیست مخاطبین شما را برای بازاریابی کلی بهتر از طریق ایمیل بهبود ببخشد. در پاکت، ما معمولاً Double Opt-In را برای رشد لیست ایمیل شما پیشنهاد می کنیم. به همین دلیل در این متن سعی داریم تا تعریف، مزایا و چند نمونه از Double Opt-In را بررسی کنیم. بیایید با تعریف Double Opt-In برای کسانی که با آن آشنا نیستند شروع کنیم :

Double Opt-In چیست؟

Double opt-in برای افزودن مخاطبین جدید به لیست ایمیل شما است که شامل جمع آوری آدرس ایمیل از طریق فرم ثبت نام و ارسال یک ایمیل تأیید به آن آدرس به منظور تأیید اطلاعات تماس قبل از افزودن به لیست است. بر خلاف Single Opt-In، که در آن مشترکان آدرس ایمیل خود را از طریق فرم ثبت نام ارائه می دهند و بلافاصله به یک لیست ایمیل اضافه می شوند، Double Opt-In یک مرحله جدید اضافی ایجاد می کنند تا از آدرس های ایمیل جعلی یا مخاطبینی که نیستند جلوگیری کند و افرادی که واقعاً علاقه مند به ثبت نام در ایمیل های شما هستند را اضافه کند. برخی از بازاریابان فکر می کنند این روش، گزینه خوبی برای رشد لیست ایمیل نیست، چرا که شما در فرآیند ثبت نام مراحل زیادی ایجاد می کنید که ممکن است افراد را از ثبت نام منصرف کند، اما توجه داشته باشید که شما می توانید در پایان یک لیست با کیفیت بسیار بالاتری داشته باشید.

مزایای استفاده از Double Opt-In چیست؟

۱. مخاطبین واجد شرایط بیشتری را به دست می‌آورید

استفاده Double Opt-In تضمین می کند که لیست شما فقط شامل آدرس های ایمیل معتبر است. تایید مجدد آدرس ایمیل توسط افراد، سبب می شود تا از بروز اشتباه تایپی در فرم ورود به سیستم توسط مخاطبان یا استفاده از آدرس های ایمیل که متعلق به آن ها نیست، جلوگیری شود.  بعلاوه، استفاده از این روش باعث می شود تا اگر مخاطبینی دارید که به طور کلی علاقمند به دریافت ایمیل های شما نیستند، اشتراک خود را تایید نکنند. این کار باعث می شود تا لیست شما مجموعه از ایمیل های تایید شده و افرادی مشتاق به دریافت ایمیل شما باشد و مشترکینی که به عملکرد کلی کمپین ایمیل شما آسیب می رساند، از این لیست حذف شوند. بنابراین نگران از دست دادن مشترکین خود نباشید، بودن آن ها در لیست شما، نتیجه مطلوبی برایتان نخواهد داشت. به همین خاطر استفاده از Double Opt-In همانند اضافه کردن مراحل طولانی تر به فرایند ثبت نام ایمیل به نظر می رسد، اما نتیجه آن داشتن یک لیست با کیفیت بسیار بالاتری خواهد بود.

۲. از همان ابتدا روابط قوی و پایداری با مخاطبین جدید ایجاد کنید

زمانی که از Single Opt-In استفاده می کنید، اولین تعاملی که با مشترکان جدید خود دارید، اولین کمپین ایمیل یا خبرنامه هایی به طور منظم ارسال می کنید، خواهد بود. از طرف دیگر، زمانی که از Double Opt-In استفاده می کنید، لازم است که یک ایمیل Transactional اولیه ارسال کنید تا مشترکان بتوانند اطلاعات خود را از طریق آن تأیید کنند. شما می توانید برای ایمیل تأیید خود، از ایده های متفاوتی مانند ایمیل خوشامدگویی استفاده کنید و از این فرصت استفاده برای معرفی مشاغل خود و حتی خوشامدگویی به مشترکان جدید استفاده کنید. این تجربه شخصی تری را برای مشترک فراهم می کند. چرا که آن ها قبل از دریافت یکی از کمپین های ایمیل شما، کمی بیشتر با شما آشنا می شوند.

۳.قابلیت تحویل ایمیل خود را بهبود ببخشید

علاوه بر مزایای ذکر شده در بالا، استفاده از Double Opt-In به بهبود قابلیت تحویل ایمیل شما نیز کمک می کند. دلیل این امر این است که لیست مخاطبین شما هیچ Hard-bounce ای نخواهد داشت، چرا که با استفاده از Double Opt-In درستی آدرس مخاطبین خود را هنگام ثبت نام، به طور دقیق بررسی کردید. این کار همچنین باعث می شود تا ایمیل های شما به عنوان هرزنامه/اسپم شناخته نشوند و به اعتبار فرستنده شما آسیبی نرسد. Double opt-in همچنین با افزودن مرحله اضافی به مراحل ثبت نام، به شما این اطمینان را می دهد که مشترکان شما واقعاً می خواهند ایمیل های شما را دریافت کنند. و این یعنی احتمال اینکه آن ها با ایمیل های شما ارتباط برقرار نکنند، ایمیل های شما را به عنوان اسپم علامت گذاری کنند یا اشتراکتان را لغو کنند، بسیار کم خواهد بود. تمامی این موارد به بهبود قابلیت تحویل شما کمک می کنند.

چگونه می توان Double opt-in را راه‌اندازی کرد؟

فقط با چند کلیک می توانید از قابلیت Double opt-in در سرویس پاکت استفاده کنید. اکنون که از مزایای استفاده از آن مطلع شدید، احتمالاً می خواهید فرآیند ثبت نام خود را با Double opt-in برای مخاطبین ایمیل خود تنظیم کنید.

 توجه داشته باشید :

راه اندازی Double opt-in نیاز به ارسال ایمیل های Transactional دارد. اگر تا به حال اقدام به ارسال این نوع از ایمیل ها نکرده اید، می توانید با تماس با تیم پشتیبانی پاکت این قابلیت را فعال کنید.

برای راه اندازی Double opt-in در سرویس پاکت :

۱. ابتدا به قسمت ” Contacts ” در منوی پنل ارسال ایمیل خود بروید و بر روی بخش ” Forms ” کلیک کنید. شما می بایست انتخاب کنید که از طریق کدام فرم می خواهید Double opt-in را انجام دهید. می توانید برای این کار از فرم هایی که قبلاً ایجاد کرده اید استفاده کنید یا از ابتدا شروع به ساخت یک فرم جدید کنید. ۲. پس از انتخاب فرم موردنظر خود، به بخش تنظیمات بروید و بر روی گزینه Double confirmation email option را انتخاب کنید. ۳. وقتی این مورد را انتخاب کردید ، چند گزینه دیگر دارید که باید تنظیم کنید:
 •  برای ایمیل تأیید خود یک Template/قالب انتخاب کنید
 • URL را تنظیم کنید تا کاربران پس از کلیک بر روی لینک تأیید به آن هدایت شوند
 • ارسال یک ایمیل تأیید نهایی (با استفاده از یک Template به انتخاب شما)
شما می توانید یک طراحی ایمیل منحصر به فرد و منطبق با مارک تجاری خود ایجاد کنید تا مخاطبین شما احساس بهتری نسبت به شما داشته باشند (اما اگر نمی خواهید وقت خود را صرف طراحی ایمیل برای پیام تأیید کنید، می توانید از الگوی پیش فرض موجود در پاکت استفاده کنید). برای انجام این کار، به تب “Transactional” در بالای بستر پاکت بروید. سپس، قبل از کلیک بر روی دکمه ای در بالا سمت راست که روی آن “NewTemplate” نوشته شده، روی “Templates” در منوی سمت چپ کلیک کنید. از آنجا می توانید ایمیل خود را به راحتی ایجاد کنید. فقط مطمئن شوید که یک دکمه تأیید را با لینک تأیید Double opt-in اضافه کنید! باید به این شکل باشد: https: // [DOUBLEOPTIN] پس از تنظیم Templateخود، می توانید دوباره به فرم خود برگردید و آن را به Double opt-in اختصاص دهید. سپس سیستم فرم Double opt-in را در بخش تنظیمات ثبت نام وارد کنید.

نمونه هایی از ایمیل Double opt-in

به مشترکان یادآوری کنید که چرا وارد لیست شما شده اند

همیشه هنگام ارسال ایمیل تأیید به مشترکان جدید، هدف از مشترک شدن را به آن ها یادرآوری کنید. این کار باعث می شود تا آن ها بدانند به چه دلیل در لیست شما مشترک می شوند و بدون شک و تردید، اطلاعات خود را تایید بکنند.

ارتباطات خود را با مخاطبین خود افزایش دهید

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، لازم نیست ایمیل تأیید شما یک ایمیل ساده و عمومی باشد فقط با یک دکمه تأیید و هیچ چیز دیگری. این فرصتی عالی است تا با تشویق مخاطبین به تعامل در کانال های دیگر مانند شبکه های اجتماعی، مشترکان خود را بیشتر با کسب و کار و برند خود آشنا کرده و آن ها را رشد دهید. Double opt-in کمک زیادی به ارتباط بیشتر کسب و کار با مشترکان جدید و رشد آن ها می کند.

و در آخر

اگر به دنبال روش هایی برای اصلاح استراتژی بازاریابی ایمیل خود هستید، Double opt-in باید یکی از اولین مورادی باشد که به آن فکر می کنید. Double opt-in به شما این امکان را می دهد تا برای کسب و کار خود، مشترکین مشتاق و هدفمندتری ایجاد کنید. علاوه بر این، کمپین های خود برای نرخ تبدیل های بیشتر، بهینه سازی کنید.

2 دیدگاه برای “Double Opt-In چیست و چرا به آن نیاز داریم ؟

 1. هانت گفته:

  سلام روزتون بخیر
  خیلی ممنون از مقاله تون
  تو وب فارسی خیلی در مورد این موضوع صحبت نشده چرا که یکی از استاندارد های GDPR است و در سایت های خارجی باید رعایت بشه
  شما اطلاع دارین چطور میشه این قابلیت رو در نینجا فرم فعال کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *