چگونه آدرس IP اختصاصی خود را وارم آپ (Warm Up) کنیم؟

هر دستگاهی که به شبکه اینترنت متصل می‌شود ( کامپیوتر، لپ تاپ، موبایل، تبلت، دوربین‌های عکاسی و فیلمبرداری و …) دارای یک شناسه منحصر به فرد است. آدرس IP، مخفف ” internet protocol “، آدرس منحصر بفرد و خاص برای هر دستگاهی که درون شبکه محلی (داخلی) و یا اینترنت کار می‌کند. آدرس‌های IP شناسه‌هایی هستند که اجازه می‌دهند اطلاعات و داده‌ها بین دستگاه‌های موجود در شبکه اینترنت ارسال شود.  

IP اختصاصی چیست؟

وقتی نوبت به ارسال ایمیل می رسد، شرکت ها دو گزینه دارند، آن ها می توانند از یک آدرس IP اشتراکی یا اختصاصی استفاده کنند. آدرس IP اشتراکی، IP است که شرکت های دیگر نیز از آن برای ارسال ایمیل های خود استفاده می کنند. در حالی که در آدرس IP اختصاصی، شما به تنهای از آن استفاده میکنید. ممکن است برای شما سوال پیش بیاید که کدام آدرس IP برای ایمیل مارکتینگ شما مناسب تر است؟ استفاده از یک  آدرس IP اشتراکی معمولاً ارزان تر است، اما در عین حال می تواند خطرناک تر هم باشد. چرا که همه شرکت هایی که از آن استفاده می کنند در قبال استفاده از آن مسئول هستند به همین علت جبران هرگونه اشتباه یا آسیب وارد شده دشوار است. تنها یک اشتباه ساده برای از بین بردن اعتبار تمامی فرستنده های یک آدرس IP کافی است. آدرس IP اشتراکی معمولاً انتخاب درستی برای شرکت هایی است که قصد ارسال حجم بالایی از ایمیل را ندارند و یا نیاز به کاهش هزینه های بازاریابی دارند. یک شرکت با استفاده از یک آدرس IP اختصاصی، تسلط بیشتری برروی اعتبار آدرس آی پی خود دارد. زیرا می تواند کیفیت ارسال ایمیل خود را  به راحتی بالا ببرد. این شرکت همچنین در موقعیت بسیار بهتری برای پاسخگویی سریع به هر مسئله ای که ممکن است رخ بدهد، قرار دارد. به همین دلیل است که بسیاری از شرکت های بزرگ (یا شرکت هایی که دارای لیست ایمیل قابل توجهی هستند) تصمیم می گیرند تا از آدرس IP اختصاصی برای ایمیل مارکتینگ خود استفاده کنند.  

چگونه می توانیم یک IP با اعتبار خوب دریافت کنیم؟

به عنوان یک شرکت، اعتبار فرستنده شما ترکیبی از شهرت آدرس IP و اعتبار دامنه شما است. تا زمانی که دامنه شما کاملاً جدید نباشد و قبلاً ثبت یا برای هر چیزی استفاده نشده باشد، اعتبار دامنه شما از قبل شناخته شده است. از طرفی دیگر، IP شما تا زمانی که آدرس IP تازه ای باشد، فاقد هرگونه اعتبار مثبت یا مفنی ای است. با گذشت زمان IP شما می تواند اعتباری خوب یا بد بر اساس فعالیت های ارسال کننده، به دست بیاورد. استفاده از IP ای که توسط  یک شرکت دیگر، قبلاً استفاده، سواستفاده و یا حتی دور انداخته شده است، می تواند تمام زحمت های شما را از بین ببرد و به تجارت شما آسیب برساند. در اینجا لازم به ذکر است که شروع کار با یک آدرس آی پی تازه لزوما تضمین نمی کند که شما بدون هیچ مشکلی به هدف خود برسید. باید توجه داشته باشید یک IP اختصاصی تازه، باید توسط فرستنده ایمیل Warm up شود تا در نهایت بتواند توسط آن اعتباری مثبت کسب کند.  

وارم آپ IP به چه معناست؟

” Warm up  ” آدرس IP، فرآیندی است که طی آن IP جدید شما به آرامی به گیرندگان ایمیل با گذر زمان ( به منظور کسب اطمینان) معرفی می شود. در واقع از این طریق، شما به IP خود اجازه می دهید تا برای خود سابقه ایجاد کند، این سبب می شود تا ارائه دهندگان ایمیل از قابل اعتماد بودن ایمیل شما، اطمینان حاصل کنند. همچنین Warm up کردن آدرس IP، به مخاطبین زمان می دهد تا با ایمیل های شما آشنا شوند. این سبب می شود تا علاوه بر اینکه شما ایمیل های تبلیغاتی یا خبرنامه های ایمیل خود را برای آن ها ارسال می کنید، اعتمادشان را نیز جلب کنید و احتمال باز شدن ایمیل خود و تعامل با محتوای داخل آن ها مانند خواندن محتوا، کلیک برروی لینک ها و استفاده از کدهای تبلیغاتی را بیشتر می کنید.  

چگونه IP خود را Warm up  کنیم؟

آدرس IP باید به تدریج آماده شوند تا بتوان حجم بالایی ایمیل از طریق آن ها ارسال کرد. به جای ارسال اولین ایمیل های خود به لیست مشترکان، لیست خود را به بخش های کوچکتر تقسیم کنید و در فواصل منظم برای آن ها ایمیل ارسال کنید. به عنوان مثال، اگر ۵۰۰۰۰ مشترک دارید، ابتدا ۱۰۰۰ ایمیل ارسال کنید، سپس چند روز بعد ۲۰۰۰ مورد دیگر ارسال کنید و چند روز پس از آن ۴۰۰۰ ایمیل ارسال کنید. این کار را تا جایی ادامه دهید که آدرس آی پی شما برای ارسال ۵۰۰۰۰ به طور کامل آماده شود. برای اکثر شرکت ها، این فرآیند بیشتر از یک ماه طول نمی کشد در نتیجه، ارزش این را خواهد داشت که وقت خود را صرف آن کنید. یکی از بهترین راه های تقسیم بندی لیست ایمیل شما براساس میزان فعالیت مشتریان است. ابتدا با ارسال ایمیل به مشترکان فعال خود شروع کنید تا نرخ بازکردن و کلیک بیشتری داشته باشید. سپس ارسال ایمیل به مشریانی که کمتر فعال هستند را آغاز کنید. این روش کمک بزرگی به شما در رابطه با ایمیل هایتان خواهد کرد و از نظر حفظ مشتری نیز منطقی است چرا که شما با این کار نشان می دهید که به بهترین مشتریان خود توجه بیشتری می کنید و آن ها را در الویت قرار می دهید و وفاداری شان را تشویق می کنید.  

اگر از آدرس IP وارم آپ نشده (Cold) برای ایمیل مارکتینگ استفاده شود، چه اتفاقی می افتد؟

ISP (ارائه دهنده خدمات اینترنت) و ESP (ارائه دهنده خدمات ایمیل) شرکت های مختلفی هستند که دسترسی به اینترنت و ایمیل را برای کاربران فراهم می کنند. هرکدام از آن ها در تلاش اند تا از ارسال ایمیل های هرزنامه و اسپمی که از طریق SMTP یا پروتکل های ایمیل دیگر برای کاربران، جلوگیری کنند. انگیزه اصلی آن ها برای توسعه و اجرای این کنترل ها، افزایش رضایت کاربران است. چرا که هیچ کاربر ایمیلی تمایل ندارد در معرض انبوهی از ایمیل های ناخواسته قرار بگیرد. کنترل های داخلی آن ها، عوامل مختلفی را در هنگام ورود ایمیلی به صندوق ورودی یا فیلتر کردن آن در جعبه هرزنامه / اسپم بررسی می کنند. با گذر زمان، ISP ها و ESP عادت های ارسال آدرس آی پی اصلی و محتوای ایمیل را تشخیص می دهند. با این حال، در این بین، آن ها هنوز اطلاعات زیادی برای قضاوت درباره IP شما ندارند، بنابراین آن ها به تنها اطلاعاتی که دارند (یعنی حجم ایمیل های ارسال شده از IP شما) بسنده می کنند. به نظر شما کدام یک از IP ها مطمئن تر به نظر می رسد
  1. آدرس IP جدیدی که در چند روز اول ۵۰۰۰۰ ایمیل ارسال کرده و در واقع هنوز معیار سنجشی برای گزارش ندارد 
  2. یا آدرس IP که به تازگی فعال شده و هرهفته ۱۰ هزار ایمیل ارسال کرده است و معیارهای نرخ باز ثابتی که ارائه می دهد (نشان می دهد که گیرندگان با محتوای ایمیل ها ارسالی ارتباط برقرار کرده اند)
پاسخ این سوال کاملا بدیهی ست.  

مراقب قابلیت تحویل ایمیل خود باشید

  آدرس IP که بدون در نظر گرفتن محتوا، خیلی سریع ایمیل را ارسال می کنند، پیام هایشان به عنوان هرزنامه مشخص می شود و این باعث می شود اعتبار آن ها لطمه ببیند. به دست آوردن مجدد این اعتبار از دست رفته، کار راحتی نیست. شما نمی خواهید تا در همان ابتدای کار با یک اشتباه، ایمیل خود را برای شکست در تحویل پذیری آماده کنید. به همین دلیل است که بایستی بهترین روش را برای افزایش قابلیت تحویل دنبال کنید و زمانی را صرف  warm up صحیح آدرس IP اختصاصی خود کنید. بدون رعایت این عوامل، پایه محکمی برای ایجاد بقیه استراتژی ایمیل مارکتینگ خود نخواهید داشت!  

و در آخر، خلاصه نکته های وارم آپ آدرس IP

  1. آدرس های آی پی تازه خنثی هستند (هیچگونه اعتباری ندارند)
  2. warm up آدرس IP شما فرایندی است که برای کسب تدریجی اعتبار ارسال مثبت استفاده می شود.
  3. هنگام وارم آپ IP، کمپین های اولیه ایمیل را برای دریافت بهترین نتیجه برای مخاطبان فعال خود بفرستید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *