۵ مزیت اصلی اتوماسیون بازاریابی

بسیاری از افراد درباره اتوماسیون بازاریابی شنیده اند، اما تنها تعداد کمی با نحوه عملکرد آن آشنا هستند. ما در این متن تمام توضیحات لازم در رابطه با اتوماسیون های بازاریابی را برای شما جمع آوری کرده ایم. به طور خلاصه، اتوماسیون بازاریابی به استفاده از نرم افزارها برای خودکارسازی برخی از وظایف بازاریابی بر اساس مجموعه ای از قوانین و معیارها (workflow) که برای مشتریان خود تنظیم کرده اید گفته می شود. پس از مشخص کردن گردش کار (workflow) خود، اقداماتی که تنظیم کرده اید بر این اساس فعال می شوند. شما میتوانید گردش کار (workflow) خود را برای خودکارکردن عملکردهای خاص مانند ارسال ایمیل های به موقع و کمپین های تقسیم بندی مخاطبین به لیست های مختلف، جذب مجدد مشترکان غیرفعال و موارد دیگر ایجاد کنید. بیایید بررسی کنیم که چگونه اتوماسیون می تواند ایمیل مارکتینگ شما را بهبود بخشد :

۱. هزینه ها را کاهش می دهد

بزرگترین مزیت استفاده از اتوماسیون بازاریابی افزایش بهره وری است که برای بازاریابان تسهیل می کند. با اتوماسیون، می توانید به نرم افزار اجازه دهید کارهای تکراری که انجام آنها به زمان بیشتری نیاز دارد را انجام دهد. به عبارت دیگر اتوماسیون به  افزایش اثربخشی تمام تلاش های بازاریابی شما کمک می کند و شما می توانید زمان تیم بازاریابی خود را برای پروژه های مهم تر و پیچیده تر حفظ کنید. همچنین، کاربران برای استفاده از اتوماسیون بازاریابی نیازی به دانش فنی ندارند و حتی کارکنان کم تجربه نیز می توانند با کمک نرم افزار اتوماسیون شما گردش کار (workflow) و سایر عملکردهای بازاریابی را مدیریت کنند. این یک مزیت بسیار مهم در شرکت های کوچک است که در آن کارکنان اغلب باید نقش های مختلفی را انجام دهند که معمولاً توسط چندین نفر یا تیم در یک سازمان بزرگتر انجام می شود. استفاده از اتوماسیون برای ارسال انواع خاصی از پیام های به موقع مانند ایمیل های خوشامدگویی یا ایمیل های تبریک تولد، حفظ مشتری را نیز بهبود می بخشد که در مقایسه با جذب مشتریان جدید، راهی کم هزینه تر و پایدارتر برای رشد است. گردش کار (workflow) پیشنهادی اتوماسیون :
 • بلافاصله پس از رویدادهای مهم مانند ثبت نام، خرید و ارسال نظرات، ایمیل های خودکار ارسال کنید.
 • یک opt-in برای ایمیل ها در صفحه پرداخت قرار دهید.

۲. درآمد شما را به طرز چشمگیری افزایش می دهد

اتوماسیون بازاریابی علاوه بر کاهش هزینه ها، با ساده سازی فرایند جذب مشتری، برای شرکت ها سود نیز به همراه دارد. استفاده از اتوماسیون برای پیاده سازی یک سیستم Lead nurturing می تواند نرخ تبدیل را به شدت افزایش دهد. افزایش احتمال تبدیل لید (Lead) با ارتباطات هدفمند می تواند تأثیر زیادی بر ارقام کلی درآمد شما داشته باشد. با این حال، برای انجام این کار بسیار ضروری است که شما درک عمیقی از سفر مشتری(customer journey) و چرخه خرید خود داشته باشید تا از این آن برای تست کردن پیام های مختلف برای هدایت لید ها در هر مرحله از این فرآیند استفاده کنید. هنگامی که روش مناسب و زمان بندی پیام های Lead nurturing خود را پیدا کردید، می توانید روند تبدیل را سریع تر کرده تا به یک روند فروش و بازاریابی کارآمد با پتانسیل درآمد بالا دست پیدا کنید. گردش کار (workflow) پیشنهادی اتوماسیون :
 • به مشتریان موجود ایمیل بزنید و با پیشنهادات upsell آن ها را مشتاق به خرید کنید.
 • با ارائه پیشنهادات ویژه در مشتریان و مشترکین غیرفعال خود، ایجاد انگیزه خرید کنید.

۳. به سادگی ایمیل های شخصی سازی شده ارسال می کند

ایمیل های شخصی سازی شده بهتر از ایمیل های بازاریابی عمومی عمل می کنند، اما انجام این کار به صورت فردی از نظر زمان مقرون به صرفه نیست، به خصوص اگر صدها، هزاران یا حتی بیشتر مخاطب داشته باشید.   اتوماسیون بازاریابی به مشاغل اجازه می دهد تا تعاملات شخصی را به طور کارآمدتر مقیاس بندی کنند. این تنها به شخصی سازی های ساده مانند درج نام گیرنده محدود نمی شود. ارسال پیام های خاص به لید هایی که با مجموعه معیارها یا الگوی رفتاری (در سایت یا ایمیل های شما) مطابقت دارد نیز در این لیست قرار می گیرد. اتوماسیون شخصی نیز خطای انسانی را کاهش می دهد و باعث می شود تا ارتباطات ایمیل با دقت بیشتری انجام شود. شخصی سازی از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که به منظور ایجاد ارتباط با گیرندگان است و این تنها در صورتی که دقیق و بدون خطا انجام شود، به نتیجه می رسد. گردش کار (workflow) پیشنهادی اتوماسیون :
 • ایمیل ها را با مشخصات شخصی مانند نام گیرنده یا توصیه هایی بر اساس سابقه سفارش شخصی سازی کنید.
 • با مخاطبینی که کمتر فعال هستند، تماس بگیرید.
 • یک پیشنهاد ویژه تولد و هدیه برای مشترکین ایمیل کنید.
 • سالروز ثبت نام مشترکان را با یک ایمیل تشکر به آن ها یادآوری کنید و قدردانی خود را به آن ها نشان دهید.

۴. ایمیل های شما را به صورت هدفمندتر ارسال می کند

یکی از موثرترین استفاده های که می توان از اتوماسیون بازاریابی کرد، تقسیم خودکار مخاطبین ایمیل به گروه ها یا لیست های مختلف بر اساس ویژگی ها، الگوهای رفتاری و سایر شرایط مربوطه است. با تقسیم لیست اصلی خود به لیست های کوچکتر، می توانید ایمیل های هدفمند بیشتری برای مشترکان ارسال کنید. این نه تنها نرخ تعامل و تبدیل را افزایش می دهد، بلکه رضایت مشتری را نیز افزایش می دهد که در نهایت باعث وفاداری بیشتر مشتری و افزایش درآمد در طول زمان می شود. گردش کار (workflow) پیشنهادی اتوماسیون :
 • لیست خود را بر اساس نرخ تعامل تقسیم بندی کنید. محتوای جدید را بر روی مشترکانی با نرخ تعامل پایین آزمایش کنید تا تعامل بیشتری ایجاد شود.
 • از مشترکان بخواهید که مجدداً در لیست شما re-opt-in کنند تا هم یک لیست ایمیل تمیز داشته باشید و هم اعتبار فرستنده شما حفظ شود.
 •  مشتریان را بر اساس دفعات یا زمان خریدهایشان تقسیم بندی کنید. به مشتریان وفادار خود هدیه بدهید و دیگر مشتریان خود را برای خرید های بیشتر تشویق کنید.

۵. تصویر بهتری از نام تجاری شما می سازد

وقتی اتوماسیون تمام این کار ها را انجام می دهد، در نهایت ارتباطات سازگارتر و حرفه ای تر می شود. به طور خلاصه، اتوماسیون بازاریابی باعث می شود مشاغل سازمان یافته تر و پاسخگوتر به نظر برسند. علاوه بر این موارد، به شما امکان می دهد به صورت دقیق تر و برنامه ریزی شده، ارسال ایمیل های خود را پیش ببرید. این ویژگی بر همه جنبه های شرکت تأثیر مثبت می گذارد و حفظ و رضایت مشتری را بیشتر می کند. و در آخر تصویر بهتری از نام تجاری شما می سازد. گردش کار (workflow) پیشنهادی اتوماسیون :
 • یک ایمیل خوش آمد گویی به مشترکان ایمیل جدید ارسال کنید که شامل اطلاعات شرکت و یک پیشنهاد مقدماتی است
 • به مشتریانی که بازخورد منفی ارائه کرده اند با تشکر پاسخ دهید و از انتقاد آن ها برای رفع نقاط ضعف خود استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *