تمام چیزهایی که باید درباره ایمیل های Transactional بدانید!

ایمیل های تأیید سفارش و خرید، تأیید ثبت نام و آدرس ایمیل، اعلان های حساب کاربری و ایمیل های تغییر رمزعبور، نمونه هایی از ایمیل های transactional هستند. ایمیل های transactional که معمولاً نادیده گرفته می شوند، از جمله موارد ضروری برای حفظ روابط با مشتری و پیشبرد تجارت شما محسوب می شوند. برای مثال، پس از اتمام فرآیند خرید توسط مشتری، شما با ارسال ایمیل های transactional (برای مثال ایمیل های تأیید سفارش و یا رسید پرداخت) به مشتری حس اطمینان می دهید که خرید به درستی انجام شده است. حتی خطا جزئی و یا تأخیر در ارسال ایمیل های transactional شما می تواند اعتماد میان شما و مشتریان را از بین ببرد، به همین دلیل برای ایجاد حس اطمینان در مشتریان، شما باید در زمان مناسب و به درستی از ایمیل های transactional استفاده کنید.

ایمیل transactional چیست؟

ایمیل transactional، ایمیلی است که به صورت خودکار توسط وب سایت شما برای یک گیرنده شخصی به دنبال انجام یک معامله، تراکنش و یا اقدام خاصی که توسط آن شخص انجام شده است، مانند خرید اینترنتی یا درخواست تغییر رمز عبور، ارسال می شود. تمام ایمیل هایی که به دنبال یک اقدام یا رویداد خاص در وب سایت شما به طور خودکار و بلافاصله ارسال می شوند، می توانند ” transactional ” تلقی شوند. نمونه های متداول عبارتند از:
 •    تأیید اشتراک (یا double opt-in)
 •    تایید سفارش
 •    ایمیل های اعلان (به روزرسانی های تحویل، پیام جدید و غیره)
 •    ایمیل های تغییر رمز عبور و اعلان های حساب
 •    رسیدها و غیره

ایمیل های transactional در مقابل ایمیل های بازاریابی : چه تفاوت هایی دارند؟

هدف های متفاوت از ارسال

هدف از ارسال ایمیل های بازاریابی (به عنوان مثال خبرنامه ها یا ایمیل های تبلیغاتی) کاملا متفاوت با ایمیل های transactional است. ایمیل های بازاریابی به منظور برقراری ارتباط هدفمند با مشترکین، تبلیغ و اطلاع رسانی، ارسال می شود. این در حالی است که ایمیل های transactional به منظور انجام یک سری تعاملات، برای مخاطبین ارسال می شود. در حالی که ایمیل های بازاریابی کمک بزرگی به رشد کسب و کار و بهبود درآمد شما می کنند، نبود آن ها تاثیر چندانی برروی فعالیت های وب سایت شما نخواهد داشت.

روند ارسال متفاوت از یکدیگر

علاوه بر هدف، روند ارسال این دو ایمیل نیز از یکدیگر متفاوت است. تفاوت اصلی بین ایمیل های transactional و ایمیل های بازاریابی  این است که ایمیل های transactional پس از ایجاد یک معامله یا رویداد در سایت شما ارسال می شوند. ایمیل های transactional اغلب شامل اطلاعات ویژه معامله یا تراکنشی است که به تازگی انجام شده است. در حالی که شما زمانی ایمیل های بازاریابی ارسال می کنید که بخواهید یک پیام تبلیغاتی به لیستی از مخاطبین خود ارسال کنید. ایمیل های بازاریابی معمولا شامل کمپین ایمیل یا یک سری ایمیل که از قبل برنامه ریزی شده و در زمان انتخاب شما ارسال شده است، می شوند.

آیا ایمیل سبد های خرید رها شده، یک ایمیل transactional محسوب می شود؟

خیر. سبد های خرید رها شده، به سبدهای خریدی گفته می شود که مشتریان در وب سایت شما بدون تکمیل فرآیند خرید، رها می کنند و شامل ایمیل های بازاریابی هستند. برای ارسال این دسته از ایمیل ها باید از قبل مشتریان در لیست ایمیل بازاریابی شما مشترک شوند.

شرایط اشتراک در لیست ایمیل

برخلاف ایمیل های transactional، ایمیل های بازاریابی فقط برای مشترکین ایمیل ارسال می شود. اگر می خواهید برای کسی ایمیل بازاریابی ارسال کنید، آن شخص بایستی برای دریافت ایمیل تبلیغاتی از شما، از قبل در لیست شما ثبت نام کند. در غیر این صورت شما نمی توانید برای کسانی که در لیست ایمیل شما مشترک نشدند و یا ثبت نام نکردند، ایمیل ارسال کنید. بعلاوه همه ایمیل های بازاریابی باید دارای یک دکمه لغو اشتراک باشند که به مشترکین این امکان را می دهد تا در هر زمان انصراف دهند.

آیا ایمیل های transactional نیز به دکمه لغو اشتراک نیاز دارند؟

خیر. چرا که در قدم اول، ایمیل های transactional نیازی به مشترک شدن گیرنده در لیست ایمیل شما ندارند. از آنجا که این ایمیل ها به صورت یکبار مصرف و مربوط به یک معامله خاص هستند، گیرنده می تواند انتظار داشته باشد که در آینده (یا حداقل تا خرید بعدی) ایمیل دیگری از شما دریافت نمی کند. البته می توانید این گزینه را برای پیوستن به لیست پستی خود در هنگام پرداخت ارائه دهید. اما به یاد داشته باشید، فقط به این دلیل که شخصی آدرس ایمیل خود را به عنوان بخشی از معامله به شما داده است، شما حق ندارید بدون رضایت او ایمیل های بازاریابی برایش ارسال کنید.

نرم افزار ایمیل متفاوت

نکته پر اهمیتی که هنگام انتخاب ابزارهای ایمیل برای مشاغل خود باید به آن توجه کنید، انتخاب نرم افزار مناسب است. ایمیل های transactional از نظر نرم افزاری متفاوت از ایمیل های بازاریابی هستند.به دلیل ماهیت خودکار و لحظه ای، ایمیل های transactional از طریق یک سرور اختصاصی SMTP یا ایمیل معاملاتی API ارسال می شوند. این کار برای اطمینان از بهترین قابلیت تحویل ایمیل انجام می شود.

استفاده از یک ابزار برای همه ایمیل ها

اگر می خواهید همه ایمیل های خود را در یک جا متمرکز کنید، برخی از سرویس های ایمیل مارکتینگ مانند پاکت، خدماتی هم برای ایمیل های بازاریابی و هم برای ایمیل های transactional ارائه می کنند.

مثال های ایمیل transactional

انواع مختلف ایمیل های transactional 

نمونه های متفاوتی از ایمیل transactional به اشکال مختلف اما با یک هدف مشترک وجود دارد: اطلاعات مهمی که مشتریان یا بازدید کنندگان وب سایت شما برای تعامل عادی با کسب و کار شما نیاز دارند. در این متن چند مورد از انواع مختلف ایمیل های transactional که ممکن است برای وب سایت خود تنظیم کرده یا در کسب و کار روزانه با آن روبرو شده باشید آورده ایم :

ایجاد حساب یا تأیید اشتراک ایمیل

پس از ایجاد یک حساب کاربری توسط کاربر یا مشترک شدن آن در یک خبرنامه، یک سری ایمیل ارسال می شود که این نوع ایمیل ها transactional محسوب می شوند و معمولاً به عنوان ابزاری برای تأیید آدرس ایمیل مشتری جدید محسوب می شوند. دقت کنید ایمیل ایجاد حساب کاربری یا ایمیل تأیید اشتراک را با ایمیل خوش آمدید اشتباه نگیرید. ایمیل های خوش آمدگویی بیشتر در جهت بازاریابی ارسال می شوند و می تواند با استفاده از یک سری تنظیمات، به صورت خودکار ارسال شوند.

تایید سفارش

این نوع ایمیل ها بدون شک در دسته ایمیل های transactional قرار می گیرند. اگر فروشگاه آنلاین دارید و یا محصولات خود را به صورت آنلاین می فروشید،  حتما ارسال ایمیل تایید سفارش را برای اطمینان از تجربه مثبت مشتری، در نظر بگیرید. ایمیل های تأیید سفارش چندین هدف دارند :    – قیمت و موارد خریداری شده را تأیید می کنند    – به مشتری اطمینان می دهند که خرید انجام شده است    – کلیه اطلاعات لازم جهت پیگیری سفارش (شماره سفارش، شماره رهگیری بسته، جزئیات تماس خدمات مشتری و غیره) را ارائه می دهند    – تاریخ تحویل تخمینی را نیز به مشتری اطلاع می دهند مشتریان غالباً نگران این مورد هستند که در سفارش یا اطلاعات صورتحساب آن ها مشکلی وجود نداشته باشد. به همین علت ایمیل های transactional با تأیید مقدار دقیق مبلغ واریز شده و ذکر کلیه موارد خریداری شده، هرگونه نگرانی را برطرف می کنند. این امر به ویژه برای مشتریانی که معمولاً خرید اینترنتی نمی کنند از اهمیت بالایی برخوردار است. در نتیجه شما باید اطمینان حاصل کنید که ایمیل های تأیید سفارش شما به درستی تنظیم شده و تمام جزئیات لازم را ارائه دهد تا خیال مشتریان را راحت کند.

پیگیری سفارش

ارتباط با مشتری لازم نیست در مرحله ارسال ایمیل تأیید سفارش متوقف شود. در واقع، این که شما پیگیر مشتریان خود باشید تا آن ها دقیقاً بدانند سفارش شان در چه حالی است، بسیار مهم و ارزشمند خواهد بود. برای اینکه مشتریان در جریان هر لحظه از خرید خود باشند، می توانید اعلان های ایمیل transactional را برای مراحل مختلف فرآیند تحویل ارسال کنید:
 •     آماده سازی سفارش
 •     تاییدیه ارسال بسته پستی
 •     تاییدیه تحویل
اگرچه ممکن است برای تمامی این موارد نیازی به ارسال ایمیل های transactional نباشد، اما حداقل باید تأییدیه های ارسال محصول خریداری شده را برای مشتری بفرستید. 

صورتحساب ها و رسیدها

رسیدها یا صورتحساب ها می توانند به طور مستقیم در ایمیل تأیید سفارش جای بگیرند، اما گاهی اوقات، وب سایت ها یک ایمیل transactional جداگانه نیز برای این پیام اختصاص می دهند. ارسال صورتحساب و رسید برای بسیاری از کاربران مهم است چرا که شفافیت کاملی از خرید برای مشتری ایجاد می کند. همچنین برای جلب رضایت و اعتماد مشتریان نیز اهمیت دارد.

تنظیم مجدد رمز عبور

ایمیل های تغییر رمز عبور ممکن است کم اهمیت ترین ایمیل های transactional باشند، اما این ایمیل ها به کاربران اجازه می دهند رمز عبور خود را هنگامی که اطلاعات ورود به سیستم قبلی خود را فراموش کرده اند دوباره تنظیم کنند. مطمئن شوید که حتما از یک ایمیل transactional برای تغییر رمز عبور کاربران خود استفاده می کنید. مادامی که آن ها به حساب خود دسترسی نداشته باشند هیچ گونه تعاملی بین شما و آن ها صورت نخواهد گرفت.

بهترین شیوه ارسال ایمیل های transactional 

همانطور که قبلا ذکر شد، ایمیل های transactional یک هدف مهم و خاصی را دنبال می کنند. ایمیل های transactional هر بار باید به موقع در صندوق ورودی مخاطبین شما قرار بگیرند.    یک مشکل در یک کمپین ایمیل مارکتینگ می تواند به امتیاز فرستنده شما آسیب برساند. این در نهایت می تواند بر قابلیت تحویل ایمیل های آینده شما تأثیر بگذارد. شما می خواهید اجازه ندهید این نوع مشکلات به هر طریقی بر ایمیل های transactional شما تأثیر بگذارند. ارائه اطلاعات اضافی و ارزشمند در ایمیل های transactional چندین روش برای جذاب و جالب تر کردن ایمیل های transactional وجود دارد:
 • افزودن محتوای اضافی یا مشاوره
 • کدهای تبلیغاتی
 • پیشنهادهای ویژه مانند تخفیف و یا جوایز
و یا حتی رسیدهای ایمیلی را که پس از هر بار خرید به مشتریان فرستاده می شود، می تواند شامل:
 •     خلاصه خرید
 •     فرصتی برای بررسی کالا
 •     فرصتی برای دادن نکته
 •     CTA برای بارگیری برنامه 
 •     دعوت نامه ای برای ثبت نام در کارت اعتباری 
 •     CTA های شبکه های اجتماعی
باشد.

در مجموع…

امیدواریم که این متن به شما کمک کند هرگونه سردرگمی در مورد نقش ایمیل های transactional و نحوه استفاده از آن ها را از بین ببرید و  به بهترین از آن استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *