ایمیل مارکتینگ چیست و چگونه کار می کند؟

در این مقاله ما به شما توضیح می دهیم که ایمیل مارکتینگ چیست و چگونه کار می کند. پس از اتمام مطالعه آن، درک کاملی از اصول و دانش لازم برای راه اندازی ایمیل مارکتینگ برای کسب و کار خود را خواهید داشت.  

ایمیل مارکتینگ چیست؟

ایمیل مارکتینگ نوعی هدف قرار دادن مصرف کنندگان با یک پیام تجاری از طریق ارسال ایمیل با هدف پیشبرد فروش، افزایش وفاداری مشَتری و یا انتقال اطلاعات مهم است. این نوعی بازاریابی از نوع بازاریابی مستقیم است که در گذشته معمولاً برای هدف قرار دادن گروه انبوهی از مردم استفاده می شد اما امروزه بازاریابی مدرن مبتنی بر رضایت، تقسیم بندی و شخصی سازی است. امروزه ایمیل مارکتینگ سودآورترین کانال بازاریابی مستقیم است که می تواند تا ۳۰ برابر سرمایه اولیه شما را برگشت دهد. این امر آن را ستون اصلی هر استراتژی بازاریابی دیجیتال می کند به طوری که تمامی کسب و کارهای حرفه ای زمان و هزینه زیادی را برای این مسئله صرف می کنند. اکنون با دانستن این موضوع، عدم استفاده از ایمیل مارکتینگ در استراتژی بازاریابی دیجیتال شما با توجه به احتمال بازگشت سرمایه (ROI) آن اقدام درستی نخواهد بود.  

چرا امروزه ایمیل مارکتینگ مهم است؟

ما امروزه به کمک ارسال ایمیل می توانیم اقدامات متفاوتی را انجام دهیم. این اقدامات می تواند از تأیید سفارشات گرفته تا ارسال خبرنامه باشد. امروزه ایمیل های ارسال شده از جانب شما جنبه اساسی رشد و مدیریت کسب و کار شما هستند، بنابراین ایمیل مارکتینگ می تواند باعث اطلاع رسانی، ترغیب و کسب وفاداری شود.

اهداف تجاری به کمک ایمیل مارکتینگ به دست می آید!

ایمیل مارکتینگ می تواند به دستیابی ۳ دسته از اهداف کمک کند:
  •  تبدیل (فروش محصولات و خدمات خود)
  •  وفاداری مشتری
  •  آگاهی از برند (برند اورنس)
ایمیل مارکتینگ بهترین محل برای ایجاد صمیمیت با کاربران است. زیرا صندوق ورودی افراد معمولا شامل پیام های مهمی است که تمایل به دیدن آن دارند، پس می توانیم از این ویژگی استفاده کنیم و میزان صمیمیت خود را با کاربرانمان افزایش دهیم. با این کار شما به نحوی وارد زندگی روزمره کاربران می شوید و تاثیر این کار با حضور در شبکه های اجتماعی بسیار متفاوت است. جدا از بحث صمیمیت، ایمیل مارکتینگ ویژگی های مهم دیگری نیز دارد. برای مثال در شرایط کنونی و بحران جهانی کرونا شما می توانید از این سرویس بیشترین استفاده را برای برقراری ارتباط با کاربرانتان داشته باشید. ایمیل در هر مرحله از چرخه خرید نقش مهمی را ایفا می کند، برای مثال در مرحله کسب اطلاعات و جستجوی مشتریان، تبدیل مشتریان بالقوه به بالفعل و پس از آن برای حفظ مشتری می توانیم از آن استفاده کنیم. یکی از مزایای عمده ایمیل مارکتینگ مقیاس پذیری آن است. این ویژگی به این واقعیت اشاره دارد که می توان ایمیل ها را در مقیاس وسیعی برای تعداد زیادی از گیرندگان ارسال کرد و پس از آن با تحلیل گزارش های ارسال رفتار کاربران را بررسی کرد.  

وضعیت ایمیل مارکتینگ در سال ۲۰۲۰

ایمیل فناوری جدیدی نیست، در واقع  یکی از اولین ابزارهای ارتباط دیجیتال بود که در سال ۱۹۷۱ وارد صحنه شد. اما تقریباً با گذشت ۵۰ سال از عمر آن ایمیل مارکتینگ امروز بیشتر از گذشته استفاده می شود. یکی از نکات جالب و قابل تامل در مورد ایمیل قابلیت دسترسی به آن است. ایمیل به شما این امکان را می دهد تا به طیف وسیعی از مخاطبان مختلف از جمله افرادی که لزوماً راحت از اینترنت استفاده نمی کنند، دسترسی داشته باشید. همین امر است که آن را به اصلی ترین بخش بازاریابی دیجیتال تبدیل می کند. علاوه بر این، ایمیل مارکتینگ فرصتی را برای ایجاد روابط طولانی مدت با مشتریان ایجاد می کند. از طرفی امروزه از ایمیل به عنوان موثرترین کانال در بازاریابی B2B یاد می شود. نداشتن استراتژی ایمیل مارکتینگ به معنای از دست دادن فرصت های فروش و فرصت تقویت روابط با مشتریان است. پس اکنون وقت آن است که ایمیل مارکتینگ خود را فعال کنید و ما می توانیم نحوه این کار را برای شما توضیح دهیم.  

انتخاب راه حل مناسب برای شروع ایمیل مارکتینگ

اولین قدم برای اجرای یک استراتژی ایمیل، انتخاب یک راه حل برای دسترسی به پنل ایمیل مارکتینگ است. پنل های ایمیل مارکتینگ مانند “پاکت” زیرساخت های لازم را برای اطمینان از تحویل پذیری ایمیل دارند. این مسئله چیزی است که نمی توانید هنگام ارسال یک کمپین ایمیل از طریق یک سرویس دهنده اینترنت معمول مانند Gmail ، Yahoo یا Outlook تضمین کنید. یکی دیگر از مزایای سرویس ایمیل این است که می توانید کاربران ایمیل خود را مدیریت کرده و آنها را در لیست های ایمیل مختلف تقسیم بندی کنید. علاوه بر این، زمانی که نوبت به طراحی ایمیل های مارکتینگی می رسد، سرویس “پاکت” الگوهای آماده و ویرایشگرهای ایمیل با کاربرد آسان را ارائه می دهد. شما با چند کلیک و به راحتی می توانید یک خبرنامه ایجاد کنید و برای انجام این کار هیچ مهارت طراحی گرافیکی یا کدگذاری HTML لازم نیست. در سرویس “پاکت” نیز برای شما می توانید به راحتی ایمیل دلخواه خود را طراحی و ارسال کنید. همچنین به لطف گزارش و آمار پیشرفته، اطلاعاتی در مورد عملکرد کمپین های ارسال شده ایمیل دریافت خواهید کرد. از این طریق شما خواهید دید که کدام ایمیل ها بیشتر موفق بوده اند و به لطف نرخ باز  کردن، نرخ کلیک و … بیشتر درباره مخاطبان خود اطلاع بدست می آورید. عامل دیگری که باید در مقایسه سرویس های ایمیل مورد توجه قرار گیرد مقیاس پذیری و هزینه های مربوطه است. هنگامی که برای تجارت خود از طریق ایمیل، بازاریابی را شروع می کنید به احتمال زیاد لیست مخاطبان شما کوچک خواهد بود – اما در حالت ایده آل و با گذشت زمان رشد می کند. در بسیاری از سرویس های ارائه دهنده ایمیل با توجه به مخاطبین کم شما و با در نظر گرفتن هزینه پایین، شما را برای ارسال ایمیل جذب می کنند اما بعدها با گسترش لیست ایمیل  هزینه بالایی را از شما دریافت خواهند کرد اما با پنل “پاکت”، شما فقط هزینه ارسال ایمیل را پرداخت خواهید کرد نه میزان مخاطبین ذخیره شده در پنل خود را.  

انواع مختلف ایمیل های بازاریابی

ایمیل های تبلیغاتی

ایمیل های تبلیغاتی مطابق با ریتم کسب و کار شما و در صورت لزوم ارسال می شوند. خبرنامه ها معمولا  اخبار مربوط به مشاغل شما مانند تخفیف ها، محصولات جدید و… را به کاربرانتان اطلاع رسانی می کند. این کار باعث تعامل بیشتر کاربران با شما است و باعث می شود که نام تجاری برند شما در ذهن آن ها باقی بماند.

ایمیل های Automation

ایمیل های Automation می توانند در وقت شما صرفه جویی کرده و باعث رشد روابط مشتریان با شما شود. یک ایمیل Automation می تواند به سادگی ایمیل خوشامدگویی باشد و یا می تواند بر اساس رفتار یک کاربر تعریف شود. آنچه در مورد ایمیل های Automation بسیار جالب است این است که برای ارسال آن نیاز به حضور فیزیکی شخصی نداریم و پس از طراحی سناریوی مورد نظر ایمیل ها خود به خود ارسال می شوند. ویژگی Automation در پنل “پاکت” به شما این امکان را می دهد تا ایمیل Automation را تنظیم کنید که در پاسخ به رویداد خاص ارسال شود. این رویداد ها پیش تر توسط شما تعیین شده است که به آن ها سناریو می گوییم. این رویداد می تواند ثبت نام در خبرنامه، تولد یا سبد خریدی رها شده در وب سایت شما باشد.

ایمیل های Transactional

ایمیل های Transactional یا به ترجمه تحت لفظی ایمیل های معاملاتی همانطور که از نامش پیداست پس از انجام یک معامله ارسال می شوند. به عنوان مثال تأیید سفارش، به روزرسانی حمل و نقل و یا برای یادآوری قرار ملاقات است. ایمیل های Transactional برای مدیریت روابط با مشتری ضروری است، به خصوص اگر کسب و کار شما تجارت الکترونیکی باشد. تصور کنید یک محصول را بصورت آنلاین خریداری می کنید و هیچ تأیید سفارشی دریافت نمی کنید، احتمالاً فکر می کنید کلاهبرداری انجام شده است، اما با دریافت ایمیل های اطلاع رسانی شما اطمینان خاطر کسب خواهید کرد. اگر کسب و کار شما وابسته به ایمیل های Transactional است پنل “پاکت” به کمک سرویس قدرتمند SMTP ایمیل های Transactional شما را ارسال می کند.  

مهمترین جنبه های ایمیل مارکتینگ برای شما

اکنون که درباره انواع ایمیل ها و مزایای آنها برای کسب و کار خود اطلاعات بیشتری کسب کرده اید، زمان آن فرا رسیده است که به برخی از مهمترین جنبه های ایمیل مارکتینگ بپردازیم.

 آدرس ایمیل را به صورت قانونی جمع آوری کنید

اگر می خواهید ایمیل ارسال کنید، بدیهی است که به آدرس های ایمیل احتیاج دارید. با این حال روش جمع آوری این آدرس ها بسیار مهم است. GDPR قانونی در اتحادیه اروپا است که از اطلاعات شخصی و حریم خصوصی مصرف کنندگان، از جمله آدرس ایمیل آنها محافظت می کند، هر چند در ایران ما این قانون را نداریم اما بهتر است که به حقوق افراد احترام بگذاریم. برای جمع آوری قانونی آدرس های ایمیل، باید فرآیندی را انتخاب کنید که “ opt-in” نامیده می شود. این روشی است که طی آن مشتریان از طریق فرم آنلاین رضایت خود را برای جمع آوری و استفاده از داده های خود به شما می دهد.

لیست ایمیل خود را تقسیم کنید

با گسترش لیست ایمیل، شما دسته های مختلفی از کاربران را خواهید داشت. تقسیم بندی به ایجاد لیست های کوچکتر از مخاطبینی که دارای ویژگی های مشترک هستند کمک می کند. برای تقسیم بندی برخی از شرایط مانند سن، موقعیت جغرافیایی، خرید برای اولین بار و … در نظر گرفته می شود. این کار به شما این امکان را می دهد تا محتوایی را که شخصی و مرتبط با هر فرد در لیست شما است را به درستی ارسال کنید.

قابلیت تحویل ایمیل خود را بررسی کنید

تحویل پذیری ایمیل به توانایی ارسال پنل ایمیل در صندوق های ورودی مشترکین اشاره دارد. این مسئله مفهوم مهمی برای بازاریابان است زیرا نشان می دهد ایمیل ها به درستی به مقصد رسیده اند، نه اینکه در پوشه اسپم قرار گیرند. قابلیت تحویل ایمیل به عوامل فنی و رفتاری بستگی دارد. به عنوان مثال، کیفیت ایمیل های ارسالی از جانب شما به طور قابل توجهی بر قابلیت تحویل تأثیر می گذارد. برای اطمینان از این که ارسال ایمیل های شما به درستی انجام می شود می توانید چند نکته را بررسی کنید:
  • اطمینان حاصل کنید که موضوع ایمیل شما بدون هرزنامه و اسپم است.
  • با حذف کاربران و آدرس های ایمیل غیرفعال، داده های خود را همیشه به روز نگه دارید.
  • همیشه دکمه لغو اشتراک را به ایمیل خود اضافه کنید.
طرح ایمیلی را انتخاب کنید که برای برند و مخاطبان شما مناسب باشد. زمانی که نوبت به ایمیل مارکتینگ می رسد، طراحی به اندازه محتوا مهم است. به یاد داشته باشید ظاهر و احساس ایمیل شما می تواند پیامی را درباره شرکت شما و ارزش های آن به کاربرانتان منتقل کند پس این کار ارزش این را دارد که برای آن وقت بگذارید.

ایمیل های خود را شخصی سازی کنید

همه ما دوست داریم زمانی که صحبت از برندهای مورد علاقه مان می شود احساس خاصی داشته باشیم.  همه ما زمانی که برندها به شخصیت ها و به جزئیات کوچک توجه می کنند، از آن استقبال می کنیم. کمی تلاش کمک زیادی به ما می کند تا احساس ارزشمند بودن و درک شدن داشته باشیم. این اتفاق در مورد ایمیل مارکتینگ نیز صدق می کند و شخصی سازی ایمیل ها برای ایجاد روابط مطمئن با مشتریان ضروری است. با توجه به اهمیت شخصی سازی در دوران مدرن ، شما باید در هر فرصتی از این مسئله حداکثر استفاده را ببرید. برخی از ایده های شخصی سازی می تواند شامل موارد زیر باشد.
  1. از نام مخاطبین خود استفاده کنید.
  2. هنگام تعیین زمان ارسال، زمان ارسال مناسب هر کاربر را در نظر بگیرید. (پاکت این کار را به طور خودکار با استفاده از Send Time Optimization انجام می دهد)
شما در این مقاله با کلیت ایمیل مارکتنیگ آشنا شدید. اگر لیست ایمیلی ندارید و ایمیل مارکتینگ را انجام نمی دهید، می توانید از همین امروز این کار را شروع کنید و تاثیر آن را در رشد کسب و کارتان مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *