۳ سوالی که باید پیش از ارسال ایمیل ها، از خود بپرسید!

طبق بررسی های انجام شده، بیش از نیمی از کسب و کارها معتقدند که ایمیل ها، بازگشت سرمایه (ROI) خوبی را به همراه دارند. اما در نظر داشته باشید این موضوع به این معنی نیست که شما باید روزانه صندوق ورودی مشترکان خود را با ایمیل های متفاوت پر کنید.  در واقع با انجام این کار، باعث می شوید تا تعداد چشمگیری از مشترکین، به علت دریافت ایمیل های زیاد و نامربوط، اشتراک خود را از لیست ایمیل شما لغو کنند. به خاطر داشته باشید نحوه ارسال ایمیل ها باید به گونه ای باشد که هم مشتریان را با کسب و کار شما درگیر کند و هم به حریم شخصی آنها احترام بگذارد. پس با تمام این توضیحات، ما باید چه تعداد ایمیل در روز، برای مشترکین خود ارسال کنیم؟ پاسخ دادن به این سوال، کارساده ای نیست. در واقع، هیچ راه حل همه جانبه ای برای این سوال وجود ندارد. به عبارتی، چگونگی یافتن راه حل مناسب، تا حدود زیادی به ماهیت تجارت شما بستگی دارد. همچنین ممکن است گروه های متفاوتی از مخاطبان در لیست ایمیل شما وجود داشته باشند که هر کدام نظرات متفاوتی درباره نحوه دریافت ایمیل داشته باشند. در نتیجه بهتر است از تقسیم بندی استفاده کنید، مشتریان را از هم جدا کنید و پس از گروه بندی، ایمیل های متفاوت برای آن ها ارسال کنید. هدف از ایمیل مارکتینگ موثر، ارسال ایمیل های مناسب برای کاربران است. انتخاب و به کارگیری استراتژی مناسب و صحیح، می تواند کمک بزرگی برای رسیدن به این هدف باشد. بنابراین هنگامی که اقدام به ایجاد کمپین ایمیل بعدی خود کردید، پیش از ارسال آن، حتماً این 3 سوال را از خود بپرسید :

۱. کاربران من از این ایمیل چه اطلاعاتی دریافت می کنند؟

اگر می خواهید مخاطبان تان ایمیل های شما را باز کنند، فقط باید یک قانون طلایی را رعایت کنید: “وقت آن ها را تلف نکنید”   در صورت بروز چنین اتفاقی، سری بعد که ایمیل خود را ارسال می کنید، دیگر به ارزش محتوای ایمیل شما توجه نخواهند کرد. اما منظور از ارزش چیست؟ دو نوع اصلی ارزش وجود دارد که می توانید در یک ایمیل ارائه دهید: 
 • محتوای مرتبط : پست های وبلاگ، مقالات خبری، به روزرسانی محصول و غیره
 • تبلیغات هدفمند : کدهای تخفیف یا معرفی محصول
با این حال، بازاریابان توجه چندانی به ارزش محتوای داخل ایمیل ندارند. برخی از بازاریابان به جای تمرکز بر روی ارزشی که کاربران از ایمیل ها دریافت می کنند، تنها برروی آنچه که ممکن است از یک معامله بدست آورند، تمرکز می کنند. این معمولاً منجر به ارسال ایمیل هایی می شود که تنها شامل آخرین مقاله وبلاگ یا برخی از تخفیف های تبلیغاتی گسترده با دعوت به عمل (CTA) ضعیف هستند. مخاطبان شما نمی خواهند ایمیل هایی دریافت کنند که هیچ ارتباطی با آن ها ندارد. آن ها هرروزه ایمیل های متفاوت زیادی دریافت می کنند، به همین دلیل دامنه توجه شان محدود است. بنابراین، اگر ایمیل ارسالی شما کاملا مرتبط با خصوصیات گیرنده باشد، می تواند به راحتی جلب توجه کند. در این متن نکاتی برای اطمینان از اینکه کمپین های ایمیل ارزش محور دارید، ذکر شده است :
 • هنگام انتخاب محتوای ایمیل خود، دقت کنید

تفاوتی ندارد که یک ایمیل تبلیغاتی یا یک خبرنامه ارسال می کنید، در هر صورت محتوای ایمیل شما از اهمیت بالایی برخوردار است. محتوایی که انتخاب می کنید تا در ایمیل های خود قرار دهید، میزان تعامل خوانندگان با ایمیل را تعیین می کند. هرچه محتوای ایمیل های شما مرتبط و جالب تر باشد، احتمال باز شدن و خواندن آن بیشتر خواهد بود. برای مثال از ارسال خبرنامه هایی که فقط لیستی از آخرین مقالات شما را دارند، خودداری کنید و در عوض بهترین مقالاتی را که پتانسیل بالایی برای ارائه ارزش به خواننده دارند را ارسال کنید. پیشنهادات و محتوای ایمیل شما باید برای خوانندگان منسجم و جذاب باشد.
 • تاثیر گذار باشید

ایمیل ها تنها فهرستی از لینک ها برای اینکه خوانندگان به آن خیره شوند و فکر کنند که کدامیک جالب به نظر می رسد، نیستند. شما می توانید با ایمیل ها ارزش شفافی به خوانندگان خود منتقل کنید و اعتماد آن ها را جلب کنید. به عنوان مثال، یک خبرنامه می تواند برخی از ایده ها یا مزایایی را که خواننده می تواند از کلیک کردن بر روی مقاله لینک شده به دست  آورد، معرفی کند. بعلاوه، موارد زیر را نیز در نظر بگیرید :
 • از لحن صمیمانه و دوستانه تری برای جلب نظر خوانندگان استفاده  کنید
 • واضح است که ارزش محتوای لینک شده باید مرتبط باشد
 • در ادامه با ترغیب کاربران به اظهارنظر پس از خواندن، آن ها را تشویق به کلیک کنید

۲. آیا اجازه ارسال این ایمیل را دارم ؟

ارسال ایمیل به لیستی که خریداری شده، ایده درست و اخلاقی ای نیست. ایمیل مارکتینگ کانالی برای ایجاد وفاداری با افرادی است که شما را می شناسند. رایج ترین اشتباه بازاریابان خرید لیستی از مخاطبین است. مشکلی که در خرید لیست ایمیل وجود دارد این است که این مخاطبان هیچ تصوری از شما ندارند و این می تواند منجر به بروز چند مشکل اساسی شود :
 • ایمیل های شما تعامل پایینی خواهند داشت
 • ایمیل های شما به عنوان ایمیل های اسپم شناخته می شوند
 • مقدار زیادی لغو اشتراک دریافت خواهید کرد
 • بسیاری از افراد را بابت ایمیل هایی که تمایلی به دریافت آن ها ندارند، آزار می دهید
همه این موارد به اعتبار فرستنده شما آسیب می رساند. در نتیجه دفعه بعد که ایمیل خود را ارسال می کنید، ایمیل شما  به ندرت در صندوق ورودی نشان داده می شود. برای این که از روش ارسال ایمیل خود اطمینان حاصل کنید، به نکات زیر توجه کنید :
 • اطمینان حاصل کنید که مخاطبین شما opt-in یا double opt-in شده اند

برای انجام ایمیل مارکتینگ به بهترین روش، باید یک لیست ایمیل داشته باشید که افراد کاملا در آن opt-in یا double opt-in شده باشد. به عبارتی :
 1. opt-in به این معنی است که مخاطبین شما صریحاً به شما رضایت می دهند تا با ثبت نام در لیست شما، برایشان ایمیل ارسال کنید (معمولاً از طریق فرم اشتراک).
 2. double opt-in مانند opt-in است، با این تفاوت که یک مرحله اضافه شده وجود دارد. پس از ثبت نام، هر مخاطب یک ایمیل خودکار دریافت می کند که از آن ها می خواهد اشتراک خود را “تأیید” کنند (معمولاً با کلیک کردن روی لینک موجود در ایمیل). این به شما کمک می کند تا از تعامل های ضعیف با ایمیل به دلیل آدرس های ایمیل جعلی یا غلط املایی جلوگیری کنید.
 • همیشه به مخاطبین اجازه دهید تا در صورت تمایل از لیست شما لغو اشتراک کنند

حتی اگر افراد به شما اجازه ارسال ایمیل را بدهند، به این معنی نیست که برای همیشه تمایل دارند محتوای شما را دریافت کنند.افراد گاهی اوقات نظر خود را تغییر می دهند. بنابراین همیشه باید مطمئن شوید که بهترین روش ها را برای تمیز نگه داشتن لیست ایمیل خود دنبال می کنید. برای مثال، اگر دیگر نمی خواهند ایمیل های شما را دریافت کنند، باید همیشه راهی آسان برای “انصراف” در اختیار آن ها بگذارید. اگر آن ها نظر خود را در مورد دریافت ایمیل های شما تغییر دهند، وجود یک لینک واضح “لغو اشتراک” می تواند مانع از ناراحتی آنان شود. بعلاوه، نگه داشتن افرادی که علاقه ای به آنچه شما ارائه می دهید ندارند، فایده چندانی ندارد. کاربران منفعل را از لیست خود حذف کنید. آن ها میزان تعامل با ایمیل شما را کاهش می دهند و این موضوع می تواند در طولانی مدت به تحویل پذیری شما آسیب برساند. علاوه بر داشتن گزینه واضح  لغو اشتراک در ایمیل هایتان، بهتر است یک ایمیل خودکار برای کاربران منفعل ارسال کنید و از آن ها بخواهید تا  “re-opt-in ” کنند. “re-opt-in ” به آن ها این فرصت را می دهد تا در صورت تمایل، اشتراک خود را لغو کنند و یا مجددا با شما درگیر شوند.

۳. آیا این ایمیل را برای مخاطبین مناسب ارسال می کنم؟

مخاطبین خود را تقسیم بندی کنید تا علایق و نیازهای آن ها را بهتر هدف بگیرید. اکنون که لیست مخاطبین تمیزی دارید، زمان آن فرا رسیده که به خواسته ها و نیاز افراد تشکیل دهنده آن توجه کنید. مخاطبین مختلف دلایل مختلفی برای ثبت نام در خبرنامه شما دارند و به همین دلیل تمام مخاطبان علایق یا نیازهای یکسانی نخواهند داشت. به عنوان مثال، برخی از مخاطبین ممکن است کالایی یا خدماتی را که شما ارائه می دهید دوست داشته باشند، در حالی که ممکن است  برخی بدون اینکه واقعاً خریدی انجام دهند به یادگیری از محتوای شما علاقه مند باشند  یک کسب و کار الکترونیکی را تصور کنید که همزمان به زنان و مردان کالا می فروشد. این برند نباید ایمیل های تبلیغاتی مربوط به لباس مردانه را به مخاطبینی که قبلاً فقط لباس زنانه خریداری کرده اند ارسال کند. به همین دلیل تقسیم بندی لیست ایمیل از اهمیت بالای برخوردار است. در اینجا نکاتی برای اطمینان از اینکه مخاطبین مناسب را هدف قرار داده اید، آورده ایم :
 • ویژگی های منحصر بفرد  افراد را هنگام ورود به سیستم جمع آوری کنید

اگر واقعاً می خواهید در استراتژی ایمیل مارکتینگ خود جزئیات مفیدی پیدا کنید، پس باید توجه ویژه ای به ویژگی های مشترکین داشته باشید. برای یک تقسیم بندی عالی باید برخی از صفات و ویژگی های مشتریک خود را جمع آوری کنید. این روش می تواند  برروی تمامی لیست های ایمیل شما انجام شود. اگر یک وبلاگ نویس هستید، از مشترکان هنگام ورود به سیستم بپرسید به کدام موضوع بیشترعلاقه دارد. به دست آوردن این اطلاعات زود هنگام، کار شما را در آینده بسیار آسان می کند.
 • بر اساس رفتار آن ها، تقسیم بندی های جزئی تری انجام دهید

اگرچه تقسیم بندی مخاطبین براساس مشخصات جمعیتی و ویژگی های کلی شروع خوبی است، اما برای یک استراتژی ایمیل مارکتینگ واقعا موفق، کافی نیست. در این قسمت می توانید درباره چگونگی تقسیم بندی لیست ایمیل خود، بیشتر مطالعه کنید. در بخش هایی که قبلاً ایجاد کرده اید، احتمالاً حتی گروه های کوچکتری از افراد با علایق هدفمندتر نیز وجود دارند. به عنوان مثال، یک فروشگاه تجارت الکترونیکی ممکن است بخواهد مشتریان را بر اساس دسته بندی کالاهایی که خریداری می کنند، در بالای بخش های جمعیتی موجود از قبل تقسیم بندی کند. این امر می تواند به ارتباط  بیشتر به روزرسانی ها یا توصیه های محصول کمک شایانی کند. با استفاده از یک ابزار اتوماسیون مانند پاکت، می توانید به راحتی لیست های پویایی ایجاد کنید که براساس رفتار کاربر به طور خودکار به روز می شوند.

و در پایان

اگر قبل از ارسال ایمیل ها، این سه سوال را از خود بپرسید، قطعا نتیجه بهتری از ایمیل مارکتینگ خود می گیرید. چرا که می توانید به مخاطبین خود ارزش بیشتری ارائه دهید و همواره آن ها را راضی نگه دارید. بنابراین، حتما این موارد را پیش از ارسال ایمیل خود، در نظر بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *