ایجاد روابط پایدار با مشتریان به کمک ایمیل مارکتینگ

کاربران در طول روز ایمیل های گوناگونی دریافت می کنند اما سوال مهمی که در اینجا مطرح می شود این است که احتمال خواندن ایمیل شما توسط کاربران چقدر است؟ اگر از ما بپرسید باید بگوییم که این احتمال هرگز به صورت دقیق مشخص نمی شود مگر اینکه شما ارزش افزوده بالایی را به کاربرانتان منتقل کنید تا آنان منتظر دریافت ایمیل از سمت شما باشند. سوال مهمی که باید از خودتان بپرسید این است که آیا خواننده منتظر دریافت ایمیل از شما هست یا خیر! معمولا ما در صندوق ورودی، ایمیل هایی داریم که منتظر دریافت آن هستیم پس باید استراتژی بازاریابی را به شکلی آماده کنیم که کاربر را مشتاق به دریافت ایمیل کنیم. اما سوال اصلی اینجاست که این کار را چگونه انجام دهیم؟ پاسخ کوتاه به این سوال است که با تمرکز بر بازاریابی رابطه ای از طریق ارسال ایمیل می توانیم این کار را انجام دهیم.   در این مقاله می خواهیم بررسی کنیم که: _ چرا بازاریابی بر اساس رابطه مهم است؟ _ چگونه می توانید استراتژی بازاریابی رابطه ای ایجاد کنید؟  

بازاریابی رابطه ای چیست؟

بازاریابی رابطه ای رویکرد مشتری محور در بازاریابی با تمرکز بر ایجاد روابط با مشتری است. برخلاف بازاریابی سنتی که تمرکز آن لزوما روی فروش یک یا دو بار محصول است، در بازاریابی رابطه ای سعی داریم که با ایجاد روابط پایدار با مشتری به هدف خود برسیم و مشتریان را به برند خود وفادار کنیم. بر همین اساس دفعات فروش را افزایش می دهیم و سود کسب و کار خود را گسترش می دهیم. به زبان ساده تر شما به موارد زیر توجه می کنید:
  • حفظ مشتری: اطمینان از اینکه مشتریان فعلی همچنان با شما همراه هستند.
  • رضایت مشتری: حل مشکلات مشتری و ارائه خدمات شگفت انگیز
اکنون که این مفهوم روشن شد، بیایید به این نکته بپردازیم که چگونه می توانید یک استراتژی بازاریابی رابطه ای مناسب داشته باشید.  

چگونه می توان استراتژی بازاریابی رابطه ای با ایمیل را ایجاد کرد؟

 به شما اطمینان می دهیم که این کار برای شما دشوار نخواهد بود. تمام آنچه شما نیاز دارید تدویین اهداف روشن و تجدید ذهنیت است. برای این کار باید در مرحله اول بدانید که هدف پیش روی شما چیست؟ اعتماد سازی! مسئله این است که ایجاد رابطه در سه مرحله صورت می گیرد :
  • دانستن
  • انتخاب کردن
  • اعتماد کردن
این مراحلی است که یک کاربر قبل از تبدیل شدن به یک مشتری وفادار طی می کند. شما می بایست در طول این مراحل احساس خاصی در کاربر ایجاد کنید. برای شروع این کار نیاز به ایجاد یک ذهنیت تازه داریم و برای دستیابی به آن  باید مراحل زیر را طی کنیم:  

مرحله اول : تازه سازی ذهنیت

چرا شما نیاز به ایجاد روابط دارید؟ شما با گذشت زمان متوجه می شوید که بازاریابی رابطه ای چقدر می تواند برای کسب و کار شما سودمند باشد و ارزش افزوده ی بسیاری را برای شما به همراه داشته باشد اما بیایید به اصل موضوع بپردازیم:

+ ایجاد روابط پایدار باعث می شود شما مشتری بیشتری داشته باشید

ایجاد روابط با کاربران دو راه دارد. یا یک مشتری را به خریدار تبدیل می کند و یا آن را به سخنگوی برند تبدیل می کند. به عبارت دیگر، مورد دوم به گسترش و تبلیغ دهان به دهان برند شما کمک می کند. این اتفاق به نوبه خود، مشتریان بیشتری را به شما نشان می دهد و باعث گسترش کسب و کار شما می شود.

+ حفظ مشتری و وفاداری

 هرچند شما موفق می شوید به کمک چشم اندازهای گوناگون خود افراد را به مشتری تبدیل کنید اما بازاریابی رابطه ای با مشتری به حفظ آن مشتری کمک می کند. اگر در حال حاضر فکر می کنید که، “چرا هنگامی که تعداد زیادی از افراد در آینده علاقه مند هستید تا مشتری شما باشند، سعی کنید تا مشتریان فعلی را حفظ کنید؟” بدانید که حفظ مشتری فعلی هزینه کمتری نسبت به جذب مشتری جدید دارد. علاوه بر این ، مشتریان درگیر با کسب و کار ۹۰٪ بیشتر از مشتریان جدید خرید می کنند. حالا کم کم می بینید که بازاریابی رابطه ای چگونه می تواند به نفع شما عمل کند.

+ این کار تجربه مشتری را نسبت به برند بهبود می بخشد

زمانی که شما رابطه خوبی با مشتری خود دارید و او احساس می کند که پشتیبانی خوبی از سمت شما وجود دارد، تجربه مثبت او با شما افزایش می یابد. این کار اتفاق چیزی است که ۸۶٪ (!) خریداران مایل به پرداخت هزینه بیشتری برای کسب آن هستند.

+ بازاریابی رابطه ای باعث رشد جامعه مشتریان شما می شود

وقتی با مشتری خود رابطه خوبی برقرار می کنید و مطمئن هستید که ارزش زیادی برای آنها فراهم می کنید، به راحتی می توانید در ازای این کار از آن ها ارزش بخواهید. این اتفاق باعث ایجاد یک رابطه دو طرفه با مشتریان می شود. اکنون که از مزایای بازاریابی رابطه ای آگاه هستید، شروع به اعتماد سازی کنید. اما چطور؟ بیایید مرحله بعدی را بررسی کنیم.  

مرحله دوم : با ایمیل های خوشامدآمد گویی خود انتظارات مشخصی را برای مشتریان تعیین کنید

اگر هنگام شروع رابطه با مشتریان صادق باشد که چه انتظاراتی را می توانید برآورده کنید اعتماد مشتریان نسبت به شما جلب می شود. می توانید از اولین ایمیلی که برای خواننده ارسال می کنید اعلام کنید که پرسیدن سوال و اعلام مشکلات اشکالی ندارد و این کار می تواند شروع یک رابطه دو طرفه بر اساس اعتماد باشد.  

مرحله سوم : ایجاد روابط با جلب اعتماد و برقراری تعامل با مشتریان

این قسمت مورد علاقه پاکت است. ایجاد روابط☺  ۱. شما می توانید از تکنیک های افزایش engagement استفاده کنید تا مخابانتان را همواره در تعامل با خود نگه دارید. ۲. از طرفی می توانید از چندین کانال مختلف برای برقراری ارتباط با کاربران خود استفاده کنید. این کار به این معنی است که شما نه تنها از طریق ایمیل، بلکه از طریق کانال های اجتماعی مختلف می توانید با مخاطبان هدف خود در تعامل باشید. ۳. ایمیل ها را تقسیم کنید سوال این است که چرا تقسیم بندی کمک زیادی به ما می کند؟ زمانی که شما لیست ایمیل خود را تقسیم بندی می کنید، گیرندگان را در گروه های مختلف قرار می دهید و می توانید متناسب با شرایط آن ها و به صورت هدفمند برایشان ایمیل ارسال کنید. به کمک پاکت می توانید لیست خود را بر اساس فعالیت مشترکان در وب سایت خود تقسیم بندی کنید. ۴. ایمیل ها را شخصی سازی کنید در آخر می توانید ایمیل ها را با درج نام گیرنده خود به راحتی شخصی سازی کنید. برای این کار، از meta tag ها برای افزودن اطلاعات شخصی گیرندگان استفاده کنید. به عنوان مثال با ویژگی Personalization می توانید خط موضوع ایمیل و همچنین محتوا را با ویژگی های مخاطب مانند نام یا حتی آخرین مورد خریداری شده شخصی سازی کنید. حتی می توانید کارهای ساده تر انجام دهید. مثلا به کاربر خود خلاقانه سلام کنید ☺  

مرحله چهارم : از حلقه بازخورد مشتری ACAF در ایمیل های خود استفاده کنید

حلقه بازخورد مشتری از پرسش (Ask)، طبقه بندی (Categorize)، اقدام (Act) و پیگیری (Follow-up) تشکیل می شود که در این قسمت می خواهیم نحوه کار آن را بررسی کنیم:
  •  از گیرنده ایمیل سوال کنید! به کمک این کار می توانید بدانید که کاربر چه چیزی را می خواهد در ایمیل از شما بشنود و آیا راهی وجود دارد که بتوانید مشکلات آن ها را حل کنید؟
  •  بازخوردها را دسته بندی کنید.
  •  بر اساس بازخوردها عمل کنید و تغییرات را اجرا کنید.
  •  برطرف شدن مشکلات را با کاربران در میان بگذارید.
اکنون که در مورد بازاریابی رابطه ای اطلاعاتی کسب کردیم باید بدانید که مهمترین ابزار این کار ارسال ایمیل است. شما می توانید به کمک ارسال ایمیل رابطه خود را با کاربرانتان حفظ کنید و آن ها را به مشتری وفادار به برند خود تبدیل کنید. برای دریافت پنل ایمیل و شروع این کار می توانید با کارشناسان پاکت در تماس باشید ☺

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *