۱۰ ایده تقسیم بندی ایمیل برای هر یک از مشاغل

همانطور که در مقاله تقسیم بندی لیست ایمیل گفتیم، متغیرهای بی شماری وجود دارد که می توانید برای تقسیم لیست ایمیل خود از آن ها استفاده کنید. نکته اصلی یافتن مواردی است که بیشترین تأثیر را در نحوه تعامل افراد با کسب و کار شما دارد. برای شروع، مواردی برای چگونگی تنظیم ایمیل های خود برای گروه های مختلف وجود دارد که عبارتند از:
 •  تقسیم بندی بر اساس فعالیت های کاربران
 •  ایده هایی برای مشاغل B2C
 •  ایده هایی برای مشاغل B2B

تقسیم بندی بر اساس فعالیت های کاربران

 • تعامل با مشترکین

این که مخاطبین هر چند وقت یکبار بر روی ایمیل های شما کلیک و آن ها را باز می کنند، به شما ایده ای از علاقه آن ها به نام تجاری شما می دهد. شما با توجه به علایق کاربران می توانید برای افراد علاقه مند ایمیل های بیشتری ارسال کنید و آنان را به سمت نام تجاری خود جذب کنید.
 •  دستگاه

اگر گزارش کمپین تان به شما می گوید که کاربران در چه دستگاه هایی ایمیل های شما را باز می کنند، می توانید از این داده ها برای بهبود تجربه کاربری خود استفاده کنید. برای انجام این کار، مخاطبان خود را به افرادی که اغلب از تلفن همراه استفاده می کنند و کسانی که تمایل به استفاده از دسک تاپ دارند تقسیم بندی کنید، سپس طرح های مختلف ایمیل را برای دستگاه مورد استفاده شان ایجاد کنید. به عنوان مثال، می توانید تنظیمات زیر را برای کاربران تلفن همراه انجام دهید:
 1. موضوع کوتاه تر
 2. متن کمتر
 3. استفاده از دکمه ها به جای پیوندهای متنی
 4. طرح های تک ستونی و یا چند ستونی
 • ارسال ایمیل بر اساس اولویت زمانی کاربران

کاربران در نحوه تعامل با ایمیل های شما رفتارهای متفاوتی از خود نشان خواهند داد. برای به حداکثر رساندن تعامل با کاربران، شما می توانید کمپین ها را تقسیم بندی کنید تا زمان ارسال پیام برای گروه های متفاوت متغیر باشد. این امر به ویژه برای مخاطبان جهانی مستقر در مناطق مختلف زمانی بسیار سودمند و تاثیرگذار است.  

ایده های تقسیم بندی برای کسب و کارهای B2C

 •  محل سکونت

برای مثال اگر شما فروش آنلاین دارید، می بایست بررسی کنید که آیا پیشنهاد شما برای یک منطقه جغرافیایی مناسب است یا خیر. به عنوان مثال، فصول مختلف و آب و هوا ممکن است بر روی محصولاتی که برای تبلیغ انتخاب می کنید تأثیر بگذارد و شما باید این نکته را در نظر بگیرید.
 •  علاقه مندی به محصول

ممکن است تمام چیزهایی که می فروشید به افراد موجود در لیست ایمیل شما مرتبط نباشد. بنابراین به جای ارسال تبلیغات نامرتبط، بخش های کوچکتری از افراد را که احتمالاً علاقه مند به محصولات مشابه با پیشنهادات مناسب هستند را مورد هدف قرار دهید. شما می توانید علاقه افراد به محصولات را بر اساس موارد زیر تعیین کنید: داده های جمعیت شناختی: ممکن است برای مثال برخی محصولات خاص برای یک گروه سنی یا جنسیت خاص مناسب باشد. ترجیحات کاربران: شما می توانید به کمک نظرسنجی از مشترکین بپرسید که می خواهند درباره  کدام محصولات پیام مرتبط از شما دریافت کنند. فعالیت مشتری: فروشگاه های کسب و کار آنلاین می توانند اقدامات کاربران خود را رصد کنند. ممکن است برخی از مشتریان هنگام انجام فرایند خرید، سبد خرید خود را رها کنند. شما می توانید با ارسال ایمیل این کاربران را مجدد به مرحله خرید بازگردانید و آنان را علاقه مند به خرید کنید. ایمیل هایی که پس از خرید برای کاربران ارسال می شود، فرصت دیگری را برای افزایش فروش از طریق تقسیم بندی به وجود می آورند. شما می توانید با استفاده از آنچه مشتری ها خریداری کرده اند، فروش متقابل سایر مواردی را که اغلب با هم خریداری می شوند را به مشتری خود پیشنهاد دهید.
 • تاریخچه خرید

خریدهای گذشته مشتریان، به شما در مورد آنچه دوست دارند، ایده های کاربردی و مناسبی می دهد، همچنین دیدگاهی نسبت به عادات خرید او به شما ارائه می دهد و شما با شناسایی الگوهای موجود در این مورد می توانید کمپین هایی ایجاد کنید که آن ها را ترغیب به ادامه خرید از شما کنید. علاوه برآنچه مشتریان می خرند می بایستی به میزان هزینه های دریافتی خود نیز توجه کنید. به این ترتیب می توانید محصولی متناسب با بودجه آنها را تبلیغ کنید. شما می توانید برای افرادی که بیشتر به قیمت حساس هستند، کوپن های تخفیف برای فروش خود ارائه دهید. اگر مشتریان شما برخی از محصولات را به طور منظم خریداری می کنند، می توانید ایمیل های یادآوری را برای این گروه تنظیم کنید و از آن ها بخواهید پس از مدت زمان مناسب دوباره خرید خود را تکرار کنند. این کار برای محصولاتی مانند لوازم آرایشی که در فواصل منظم تمام می شوند بسیار کاربردی است.
 • نوع مشتری

شخصی که به تازگی با برند شما آشنا شده است به محتوایی متفاوت با مشتری که سال ها با شما بوده نیاز دارد. برای حفظ تمامی مشتریان، باید کمپین ها را متناسب با مرحله ای که در آن قرار دارند، تنظیم کنید. برخی از دسته بندی ها برای مشتریان گوناگون عبارتند از:
 1. کاربران جدیدی که هنوز قصد خرید ندارند شما می توانید یک سری از ایمیل های خوش آمد گویی تهیه کنید که آن ها را با نام تجاری خود آشنا کنید و از طریق محتوایی الهام بخش علاقه آن ها را نسبت به کسب و کار خود جلب کنید.
 2. مشتری های اولین خرید پس از علاقه مند ساختن مخاطب، هدف شما این است که اعتمادشان را جلب کنید و آنان را به خرید از برند خود علاقه مند کنید.
 3. مشتریان وفادار به کاربران قدیمی خود با انجام یک سری از کارها، احساس خاص بودن بدهید، بگذارید تصور کنند که برای شما از اهمیت بالایی برخوردار هستند. می توانید از وفاداری آن ها برای دعوت از یک دوست در ازای دریافت پاداش استفاده کنید.
 4. مشتریانی که خرید نمی کنند برای مشتریانی که از آخرین خرید آن ها زمان زیادی می گذرد، یک پیشنهاد تخفیف متناسب با منافع آن ها می تواند انگیزه خوبی برای خرید دوباره باشد.
 

ایده های تقسیم بند برای کسب و کارهای B2B

 • مشخصات شرکت

همانطور که مشاغل B2C می توانند از اطلاعات دموگرافیک برای گروه بندی مشتریان استفاده کنند، در زمینه B2B می توانید شرکت ها را در بین مخاطبان خود با ویژگی های مشترک دسته بندی کنید که بر آنچه آن ها از نام تجاری شما دنبال می کنند تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، اندازه شرکت بر نیازها و بودجه آن ها تأثیر می گذارد.
 • منبع به دست آوردن کاربران جدید

هنگام هدف قرار دادن مخاطبین جدید، می توانید بخش هایی از ایمیل خود را با در نظر گرفتن نحوه آشنایی آن ها با نام تجاری تان منطبق کنید. شما با استفاده از این اطلاعات می توانید محتوایی ارائه دهید که به احتمال زیاد باعث جذابیت بیشتر برای آن ها شود. به عنوان مثال ، اگر از روش هایی مانند eBooks یا وبینارها برای جذب مشترکان استفاده می کنید، می توانید ایمیل های آینده را به موضوعی متمرکز کنید که برای اولین بار مورد توجه کاربران قرار گرفته است.
 • تعامل مشتری

وقتی صحبت از مشتریان فعلی می شود، باید افرادی را که دارای ارزش بالاتری هستند از کسانی که نیاز به تشویق برای خرید مجدد دارند جدا کنید. این تفکیک را می توانید بر پایه میزان تعامل مشتریان با محصول خود قرار دهید. برای وفادار نگه داشتن آن ها، می توانید روش هایی را برای تأییدشان پیدا کنید.  

چگونه می توان لیست ایمیل خود را تقسیم بندی کرد؟

اکنون که ایده هایی برای بخش های مختلف ایمیل را دارید، زمان امتحان کردن آن فرار رسیده است. مراحل زیر شما را در روند این کار قرار می دهد.
 • معیارهای خود را برای بخش های گوناگون تعیین کنید

قبل از اینکه مستقیماً به تقسیم کردن مخاطبین خود بپردازید، می بایست دقیقاً مشخص کنید که چه کسی برای یک بخش خاص واجد شرایط است.
 • داده های خود را جمع آوری کنید

مرحله بعدی جمع آوری اطلاعات لازم در مورد مخاطبین است تا بتوان آن ها را دسته بندی کرد. روش شما به نوع داده مورد نیاز شما بستگی دارد. برای مثال بعضی اوقات می توانید مستقیماً از طریق فرم ثبت نام یا نظرسنجی از مشترکین خود این اطلاعات را جمع آوری کنید.
 • ایمیل های خود را تقسیم بندی کنید

اینکه از کدام نرم افزار استفاده می کنید نحوه تقسیم بندی مخاطبین را تعیین می کند. برای مثال به کمک پنل پاکت شما می توانید که چندین شرط را اضافه کنید و از ویژگی های تقسیم بندی براساس معیارهایی که انتخاب می کنید استفاده کنید.
 • تقسیم بندی مخاطبین در اتوماسیون بازاریابی

روش دیگر برای ارسال کمپین ها به گروه های هدف بیشتر، ایمیل های اتوماسیون است. به کمک پاکت می توانید workflow هایی ایجاد کنید که فقط وقتی ایمیل برای مخاطبین ارسال شود که انتظارات شما را برآورده کرده باشند. عوامل احتمالی برای افزودن مخاطبین به workflow عبارتند از:
 1. تعامل با ایمیل های شما
 2. اقدامات موجود در وب سایت شما
 3. ارسال فرم
اکنون که برای بخش های مختلف ایمیل ایده ای را دارید و این مطلب را مطالعه کرده اید، زمان  آن فرار رسیده است که پنل ایمیل خود را فعال کنید و از این روش ها برای ارسال ایمیل خود استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *