منظور ازIP اختصاصی “Dedicated IP” چیست؟

آدرس IP یا (internet protocol) یک شناسه عددی است که به یک دستگاه متصل به شبکه اختصاص داده شده است (به عنوان مثال لپ تاپ، تلفن همراه یا سرور) که با استفاده از آن، پروتکل اینترنت می‌تواند کاربران را تشخیص دهد و امکان ارسال و دریافت داده‌ها را فراهم نماید. به بیانی ساه، آدرس‌های IP شناسه‌هایی هستند که اجازه می‌دهند اطلاعات و داده‌ها بین دستگاه‌های موجود در شبکه اینترنت ارسال شود. به ‌این‌ترتیب برای این‌که کامپیوترها بتوانند بر روی یک شبکه یا بستر اینترنت از یکدیگر به‌صورت مجزا شناخته شوند، حداقل باید دارای یک آدرس IP باشند. IP اختصاصی (Dedicated IP) یک IP منحصر به فرد است که فقط به شما اختصاص می یابد و هیچکس دیگری نمی تواند از آن استفاده کند.

چرا آدرس IP برای ایمیل مارکتینگ، از اهمیت بالایی برخوردار است؟

استفاده از آدرس IP اختصاصی برای ایمیل مارکتینگ شما می تواند ابزاری عالی برای بهبود نرخ تحویل ایمیل شما باشد. اگر در زمینه ایمیل مارکتینگ فعالیت داشته باشید، احتمالاً درباره اهمیت تحویل ایمیل (قرار گرفتن ایمیل های شما در صندوق ورودی مخاطبین به جای پوشه هرزنامه) و اسپم نشدن ایمیل ها، شنیده اید. بیشتر فیلترهای ایمیل برای ارزیابی اعتبار آدرس های IP فرستنده قبل از رسیدن ایمیل به پوشه های اسپم برنامه ریزی شده اند. برای مثال یکی از عوامل اصلی که ارائه دهندگان صندوق ورودی Gmail برای تعیین کیفیت یک ایمیل دریافتی استفاده می کنند، شهرت فرستنده آدرس IP است که ایمیل از آن نشأت گرفته است. به عبارت دیگر ، اعتبار IP شما در اطمینان از قابلیت تحویل خوب ایمیل مهم است. آگاهی در مورد استفاده از IP اختصاصی برای اجرای  ایمیل مارکتینگ به طور قابل ملاحظه ای افزایش یافته است به حدی که اغلب این دو اصطلاح با هم ذکر می شوند. پاکت به شما این امکان را می دهند که از بین آدرس IP اشتراکی و آدرس IP اختصاصی برای ارسال ایمیل های خود یکی را انتخاب کنید. این تصمیم یکی از بحث های بزرگ در ایمیل مارکتینگ، در مورد قابلیت تحویل است.

تفاوت بین IP اشتراکی و اختصاصی در چیست؟

همانطور که قبلا هم گفته شد، پاکت به شما این امکان را می دهد، یک IP اشتراکی و یا یک IP اختصاصی برای ارسال ایمیل خود انتخاب کنید. اما این دقیقاً به چه معناست؟

IP اشتراکی:

شما ایمیل هایی را از سروری ارسال می کنید که برای سایر کاربران نیز ایمیل ارسال می کند. بنابراین اعتبار IP بر اساس نگاه کلی به کلیه فعالیت های فرستنده، از سوی همه کاربران تعیین می شود.

IP اختصاصی:

شما تنها فرستنده IP خود هستید، به این معنی که اعتبار آن فقط بر اساس رفتار فرستنده شما تعیین می شود. اگرچه به نظر می رسد IP اختصاصی همیشه بهترین گزینه برای انتخاب است، اما در واقع اینطور نیست. در حالت ایده آل، یک IP اختصاصی باید توسط فرستنده های ایمیل با حجم بالا استفاده شود. برای فرستنده هایی با تعداد مخاطبین کمتر، استفاده از IP های اختصاصی پیشنهاد نمی شود چرا که ممکن است تعداد مخاطبین کافی برای وارم آپ (Warm-Up) IP های اختصاصی نداشته باشند. اگر می خواهید اطمینان حاصل کنید که ایمیل هایتان بدون مشکل به دست مخاطبین می رسد و در صندوق ورودی آن ها قرار می گیرد، حتما وارم آپ IP اختصاصی خود را در نظر داشته باشید. برای کسب اطاعات بیشتر درباره وارم آپ IP اختصاصی، این مطلب را از دست ندهید. در همین حال، ارائه دهندگان خدمات ایمیل مارکتینگ مانند پاکت معمولاً برای مدیریت اعتبار آدرس های IP اشتراکی خود، سخت در تلاشند. این به معنی نظارت بر عملکرد همه کاربران و اطمینان از مطابقت آن ها با حداقل استانداردها است که از تأثیرات منفی بر قابلیت تحویل دیگران جلوگیری می کند.

چه زمانی انتخاب آدرس IP اختصاصی گزینه مناسب تری است؟

استفاده از IP های اشتراکی برای ارسال ایمیل ممکن است آسان تر باشد، اما گاهی اوقات ممکن است پاسخگوی تمام نیازهای شما نباشند.

دلایل اصلی که شما نیاز به استفاده از آدرس IP اختصاصی برای ارسال ایمیل خود دارید عبارتند از:

  • شما پیوسته حجم بالایی از ایمیل ها را ارسال می کنید
  • می خواهید اعتبار و قابلیت تحویل فرستنده خود را به طور کامل و انحصاری کنترل کنید
  • و یا می خواهید ایمیل های خود را کاملاً با دامنه خود مرتبط کنید نه با ارائه دهنده خدمات ایمیل مارکتینگ خود
اولین مورد ذکر شده، رایج ترین دلیل استفاده از آدرس IP اختصاصی برای ارسال ایمیل است. این امر به این دلیل است که سرویس گیرندگان ایمیل مانند Gmail و Yahoo در مورد نظارت بر پیام های دریافتی با حساسیت بالایی عمل می کنند و اگر می خواهید اعتبار کافی برای ایجاد یک فرستنده قابل اعتماد با آن ها داشته باشید، باید پیوسته و به طور منظم ایمیل های زیادی ارسال کنید. اگر می خواهید ایمیل را برای مشترکین روتین ارسال کنید، داشتن آدرس IP اختصاصی ضروری است. داشتن یک آدرس IP منحصر به فرد باعث حفظ شهرت شما می شود. اگر ایمیل هایی که ارسال می شود با قوانین ارسال ایمیل مطابقت نداشته باشد اسپم شناسایی شده و با تداوم ارسال اسپم، IP سرور در این سرویس دهنده ها بلاک می شوند. از بین ده کاربری که در حال استفاده هستند اگر یکی از آن ها قوانین ارسال ایمیل را رعایت نکند، قطعا IP ارسال ایمیل بلاک می شود و کاربران دیگر هم با ارسال و دریافت ایمیل با مشکل مواجه می شوند. اگر می خواهید برای ایمیل های خود اعتبار بی عیب و نقص کسب کنید، بهترین راه این است که با برنامه در این روند قرار بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *